Kolejka po pozwolenia na broń palną w Wielkopolsce. To przez wojnę w Ukrainie?

2022-10-06 11:00
pif paf
Autor: pixabay

Kolejka po pozwolenia na broń palną w Wielkopolsce. Tylko w tym roku do Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, który decyzje wydaje - wpłynęło już trzy tysiące wniosków. Wniosek - nomen omen - nasuwa się sam. To efekt wojny za naszą wschodnią granicą. Tym bardziej, że od wiosny są także kolejki na strzelnice!

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu w 2021 roku wydał 1800 pozwoleń. W tym otrzymał już 3 tysiące wniosków ​o pozwolenie na broń w Wielkopolsce. Czy to efekt wojny w Ukrainie? Policja jest ostrożna we wnioskach. Niemniej liczby mówią same za siebie.

- Jak przejrzymy dane z poprzednich lat - to zdecydowanie tylu wniosków, ile mamy w tym roku, nie było - mówi Piotr Wilkowski, komendant Powiatowej Komendy Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Można stwierdzić, że wpływ na te statystki mają działania wojenne za naszą wschodnią granicą. Pytanie tylko, czy jest to jedyny powód - dodaje.

No właśnie. By pozwolenie na broń dostać, trzeba mieć WAŻNY POWÓD. I spełnić sporo warunków. Dokładnie wymienia je USTAWA o BRONI i AMUNICJI. Przede wszystkim trzeba mieć więcej niż 21 lat i być zdrowym psychicznie.

- Po to, żeby ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń palną trzeba mieć powód - dodaje komendant Wilkowski. - Tym powodem może być na przykład przynależność do koła łowieckiego czy klubu sportowego, który prowadzi dyscypliny związane ze strzelectwem. Jeśli osoba, które chce broń posiadać, spełni wymienione w ustawie warunki, przejdzie pozytywnie postępowanie dotyczące wydania pozwolenia - to może iść kupić leganie broń w sklepie, który taką sprzedaż prowadzi. Ma ta to określony - również we wspominanej już ustawie - czas. Pozwolenie wydawane jest na czas nieokreślony - mówi.

Zgodę na broń palną wydaje komendant wojewódzki. Powiatowy - daje pozwolenie na broń tzw. cięciwową typu kusza czy łuk. A także na broń białą. W tym roku komendant w Ostrowie wydał jedno pozwolenie na posiadanie kuszy.

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 50-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Czym zajmował się Joe, bohater filmu "Bulwar zachodzącego słońca" (1950)?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE