Czwarty zatrzymany! Trwa śledztwo ws. wydarzeń z 11 listopada w Kaliszu

2021-12-02 9:57
Czy będą zarzuty za wczorajszy marsz nacjonalistyczny w Kaliszu?
Autor: maraj, eska.pl

Czwarta osoba zatrzymana w związku z antysemickim marszem 11 listopada w Kaliszu. To 55 - letni mężczyzna, który miał m.in.​ nawoływać do nienawiści z powodu pochodzenia czy wyznania. Usłyszał dwa prokuratorskie zarzuty. Nie przyznał się do winy.

- Postępowanie cały czas jest prowadzone. Stąd kolejna osoba z zarzutami -  mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Maciej Meler.

Mężczyźnie temu na podstawie poczynionych ustaleń prokurator przedstawił łącznie dwa zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy zachowań z 11 listopada, gdzie w czasie zgromadzenia z okazji Święta Niepodległości mężczyzna ten miał nawoływać do nienawiści, przemocy oraz znieważać grupę ludności na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Drugi zarzut dotyczy posiadania wbrew przepisom ustawy o broni i amunicji ujawnionej w czasie przeszukania co najmniej 50 sztuk amunicji. Mężczyzna posiadał także broń palną typu Mauser.

Pierwsze trzy osoby zostały zatrzymane kilka dni po marszu. Usłyszały zarzuty i zostały tymczasowo aresztowane, ale we wtorek, po zażaleniu obrońców sąd zwolnił ich z aresztu - jeśli wpłacą kaucję.

Prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie wydarzeń w Kaliszu w dniu niepodległości, kiedy głoszono antysemickie hasła i spalono Statut Kaliski, nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Ma w sumie kilkadziesiąt godzin nagrań z kaliskiego marszu do analizy.

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE