bierzmowanie

i

Autor: pixabay

Chcesz iść do bierzmowania? Diecezja kaliska przygotowała instrukcję

2023-02-09 9:24

Nowa instrukcja bierzmowania w diecezji kaliskiej. Właśnie ogłosił ją biskup Damian Bryl. Teraz nauki trwać będą dwa lata i obejmować różne aktywności, nie tylko udział we mszach świętych. Ma być też czas na indywidualne rozmowy z kandydatami, ich zaangażowanie w życie parafii czy włączenie w przygotowania rodziców. - Wszystko z troską o wiarę kandydatów - tłumaczy diecezja.

Chętnych do bierzmowania ubywa, więc biskup... wydłuża okres przygotowania do tego sakramentu. Jest nowa instrukcja diecezji kaliskiej w sprawie właśnie bierzmowania, które potrzebne jest m.in do tego by wziąć ślub kościelny.

Teraz nauki trwać będą dwa lata - i nie będą to tylko pogadanki z kandydatami po wybranych mszach świętych. Ale mają być to także rozmowy indywidualne, uczestnictwo w życiu parafii i zaangażowanie rodziców. - Wszystko dla dobra duchowego kandydata - mówi ks. Przemysław Kaczkowski, rzecznik kaliskiej diecezji.

- Decyzją biskupa kaliskiego we wszystkich parafiach naszej diecezji obowiązuje instrukcja dotycząca przygotowania kandydatów do sakramentu bierzmowania. Instrukcja została wydana wprost do młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoją wiarę i potwierdzać ją. Jej celem jest przede wszystkim ujednolicenie wszystkich zasad, które panują w parafiach naszej diecezji, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do tego, w jaki sposób młody człowiek ma się przygotować do przyjęcia tego sakramentu.

Nauki mają ruszyć gdy kandydaci do bierzmowania będą w ósmej klasie podstawówki. Osoby starsze będą mieć inny indywidualny tok. Lub będą włączane do innych grup. Jednym z elementów obowiązkowych będzie udział w lekcjach religii. Z których to teraz młodzież rezygnuje coraz częściej.

To też jeden z sakramentów, który jest niezbędny by wziąć ślub kościelny lub zostać rodzicem chrzestnym. Według biskupa Damiana Bryla nowa instrukcja ma pomóc jeszcze bardziej złączyć młodych ludzi ze swoimi parafiami.

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE