Będzie nowe przedszkole w Ostrowie. Za dwa lata

2020-10-29 17:57
przedszkole
Autor: Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim

Ma być gotowe 1 września 2022 roku. Ostrów rusza z budową nowego przedszkola. Dziś ( czwartek) miasto ogłosiło przetarg na projekt i wykonawcę. Ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku, tak by został rok na samą budowę.

Placówka powstanie przy ulicy Dobrej i przejmie maluchy z przedszkola przy Andersa i z oddziałów przy Szkole Podstawowej numer 7.

Łącznie powstanie w niej blisko 300 nowych miejsc, także dla dzieci niepełnosprawnych. Oraz trzy zupełnie nowe oddziały żłobkowe - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Będzie to miejsce niezwykłe, dostosowane do wszelkich potrzeb najmłodszych. Tym bardziej, że program funkcjonalno - użytkowy - czyli opracowanie szczegółowo opisujące inwestycję -  powstawał w porozumieniu z dyrekcją i wychowawcami „Tęczy” – przedszkola mieszczącego się przy ulicy Andersa. To właśnie podopieczni tej placówki trafią do nowego przedszkola jako pierwsi. 

W nowoczesnym budynku znajdzie się 14 oddziałów - 7 przedszkolnych po 25 dzieci i 3 oddziały żłobkowe po 24 dzieci. Dodatkowe 4 oddziały przedszkolne po 8 dzieci będą oddziałami integracyjnymi.

Ma być to najnowocześniejsze przedszkole w Ostrowie - dodaje prezydent

W związku z tym cały obiekt przystosowany będzie do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W przedszkolu funkcjonować będzie kuchnia, dzięki której dzieci wymagające specjalnej diety otrzymają odpowiednie posiłki. Łazienki i toalety wyposażone będą w specjalne elementy, które ułatwią korzystanie z nich. Zamontowane zostaną także specjalne wanny. Znajdzie się tu także sala doświadczeń, czyli miejsce poznawanie świata za pomocą zmysłów, która dostosowana będzie do indywidualnych potrzeb dzieci i pełnić dla nich rolę terapeutyczną. Wierzę, że nasze dzieci będą tu bezpieczne i szczęśliwe

Szacowany koszt budowy to 15 milionów złotych. Pieniądze miasto ma w ramach dofinansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Bo to jeden z projektów Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego, który wart jest łącznie 250 milionów złotych, ale 100 milionów to pożyczka zaciągnięta przez miasto.

Wystawa drzewek bonsai w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.