7 mandatów od służb sanitarnych w Ostrowie za łamanie kwarantanny! [AUDIO]

2020-05-21 12:09
policja ostrów
Autor: BŹ

103 notatki, 7 mandatów. Tyle wystawił Sanepid w Ostrowie Wielkopolskim na podstawie wniosków policji. Chodzi o kary za łamanie kwarantanny czy nieprzestrzeganie obostrzeń. Pięć mandatów było po 5 tysięcy złotych, dwa po 10 tysięcy. Kara wyższa, bo osoby które ją dostały dwukrotnie złamały kwarantanne.

Wnioski i notatki policji dotyczą różnych sytuacji. Każda jest dokładnie sprawdzana. Nie zawsze musi mieć związek ze złamaniem prawa. Dlatego nie wszystkie policyjne wnioski muszą skończyć się grzywną. Wyjaśnia szef Sanepidu w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biliński.

Kwarantanna w naszym powiecie przebiega bez większych zakłóceń. Oczywiście są przypadki jej łamania i wtedy jest interwencja.

Policja jest tym organem, który sprawdza. Czasami spotykam się z zarzutem, że policja wykrywa wiele spraw, robi wiele notatek, a my nie nakładamy kar.

Dlatego,że policja stwierdza, ale decyzje administracyjne należą do Sanepidu. Te kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych. My te notatki bardzo szczegółowo analizujemy i często one dotyczą różnych rzeczy. Nie wszystkie wykroczenia są nam przekazywane po to, by wszczynać postępowanie w kierunku grzywny. Informacje są bardzo różne. I dlatego nie da się przełożyć jeden do jednego liczby wniosków do liczby nałożonych mandatów.

Szef Sanepidu w Ostrowie - Andrzej Biliński- o mandatach w czasach zarazy

Informujemy o wszelkich nieprawidłowościach związanych z nieprzestrzeganiem rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń w czasie epidemii- odpowiada Piotr Wilkowski, komendant policji w Ostrowie.

Prowadzimy postępowania wyjaśniające w sprawach o wykroczenia. Jeżeli uznamy, że są to rażące naruszenia- kierujemy wniosek do Sanepidu. Decyzje o nałożeniu mandaty podejmuje Inspektor Sanitarny. My informujemy o tego typu przypadkach, bo mamy taki obowiązek. Ale decyzje podejmuje inspektor.

Komendant Policji w Ostrowie Wielkopolskim Piotr Wilkowski o mandatach za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny

Podobnie rzecz ma się w Kaliszu. Tutaj również kar jest dużo mniej niż wniosków.
Na blisko 70 tych drugich, kaliskie służby sanitarne nałożyły niespełna 10 grzywien.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE