Opolszczyzna to nasz dom - młodzież z BJDM odpowiada Januszowi Kowalskiemu

2021-02-09 14:25 MarcinM
BJDM w Chronstau
Autor: Bund der Jugend der Deutschen Minderheit BJDM zorganizował akcję #wPolsceusiebie

Poczuliśmy się urażeni - mówią młodzi działacze Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie o słowach Janusza Kowalskiego. Wiceminister aktywów państwowych niemieckojęzyczne tablice na dworcach nazwał "niebezpiecznym precedensem".

"Tu jest Polska"

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski zapowiedział, że będzie starał się o zdemontowanie tablic dwujęzycznych na dworcach w Chrząstowicach i Dębskiej Kuźni. Wysłał do ministerstwa infrastruktury interpelację w tej sprawie. Jak sam uzasadnił - jest to "niebezpieczny precedens", a same tablice mogą wprowadzić w błąd podróżnych. "To absurd" - mówią działacze młodzieżówki Mniejszości Niemieckiej i podkreślają wkład Niemców w rozwój Opolszczyzny na przestrzeni wieków. "Poczuliśmy się urażeni" - dodają.

Mamy nadzieję, że nie będzie więcej takich spraw gdzie mniejszość nazywana jest niebezpieczną; gdzie uważa się, że te tablice dwujęzyczne prowadzą do dezorientacji, ponieważ one pomagają ludziom z zewnątrz dowiedzieć się, że tu jest mniejszość.

- Zuzanna Herud, wiceprzewodnicząca BJDM

Zjednoczenie młodzieżówek

Młodzież z BJDM wsparli też ich rówieśnicy z siedmiu młodzieżowych partii politycznych, które mają swoje struktury na Opolszczyźnie.

POSŁUCHAJ - Michał Branicki z Młodej Unii o pomyśle Janusza Kowalskiego

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!