Gminy i samorządowcy przygotowują się do dystrybucji węgla. W samym Opolu jest prawie 5 tysięcy chętnych

2022-11-07 10:23
węgiel
Autor: pixabay.pl

Spółka ECO tworzy sieć sprzedaży tańszego węgla w Opolu. I sprawdzi jego jakość . Porcjowaniem, ważeniem i dystrybucją zajmą się opolskie składy węgla. Ratusz szacuje, że z możliwości kupienia tańszego węgla skorzysta około 4,5 tysiąca mieszkańców Opola.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy ratusz rozpocznie przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach. Czyli około 2 tysięcy złotych za tonę. Przy czym będzie można kupić maksymalnie 1,5 tony. Nie wiadomo też, kiedy węgiel trafi do Opola, to już leży w kwestii wojewody, bo to on ma wskazać, z jakich państwowych spółek gminy mają kupować węgiel. Ratusz przygotowuje sieć dystrybucji, gdzie główną rolę będzie grała opolska ECO, jako ta z największym doświadczeniem.

Doświadczenie ECO to miliony ton rocznie, więc jest też szansa na to, że będą w stanie sprawdzić, jakiej jakości jest to paliwo, którym będziemy opalać nasze mieszkania. Składy węgla są za to o tyle istotne, że mają doświadczenie w obrocie węglem. Mają zaplecze, na którym będzie można ten węgiel składować i porcjować. Mają też wagi i sprzęt, którym będzie można rozwozić węgiel do mieszkańców Opola.

- mówi Adam Leszczyński z opolskiego ratusza

Ratusz szacuje, że z możliwości zakupu tańszego węgla skorzysta około 4,5 tysiąca opolan.

My, jako urzędnicy, będziemy zajmować się weryfikacją wniosków i wydawaniem zaświadczeń upoważniających do zakupu węgla. Wiemy mniej więcej, ile tych osób ma być. Mamy już wymyślony plan działania i powoli go wdrażamy. Natomiast jeszcze pozostaje kwestia oczekiwania na sam węgiel i późniejszej dystrybucji.

- mówi Adam Leszczyński z opolskiego ratusza

W samym Opolu - według ostrożnych wyliczeń - będzie potrzebne 7 tysięcy ton. Przyjmowaniem i weryfikacją wniosków w Opolu zajmuje się Miejskie Centrum Świadczeń i Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Jak dobrze znasz młodzieżowy slang? Sprawdź, rozumiesz najpopularniejsze słowa

Pytanie 1 z 8
Poszliśmy do śpiulkolotu oznacza:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE