Coraz mniej ubezpieczonych w ZUS. Przez koronawirusa Opolanie tracą pracę

2020-07-01 14:39
PODKARPACKIE: ZUS podsumował pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej! To kwota 650 mln zł!
Autor: Materiały prasowe

Liczba zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS w województwie Opolskim spadła o ponad 4 tysiące. I chociaż eksperci spodziewali się więcej to liczba nadal przeraża

Przed wybuchem pandemii koronawirusa w województwie opolskim zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych było 300 366 osób. To dane z końca lutego. Na początku maja liczba ubezpieczonych wynosiła 295 993. Czyli ubezpieczonych jest mniej o 4,4 tys.

Nie tylko Polacy

Z rejestrów ZUSu zniknęli też obcokrajowcy pracujący w regionie.

ZUS w regionie ubezpieczał około 18,1 tysięcy osób z zagranicznym paszportem. Na przełomie kwietnia i maja było takich osób 15,6 tysięcy. Wniosek jest jasny. Z liczby 4,4 tysiąca osób, które „odpłynęły” z ubezpieczeń społecznych w regionie między lutym a majem, większość, bo około 2,5 tysiąca stanowili cudzoziemcy - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Trend ogólnopolski

Porównując koniec lutego i początek maja, to w skali kraju spadek liczby ubezpieczonych nie był tak drastyczny jak przewidywali eksperci. Wyniósł około jednego procenta, co daje liczbę 172,7 tysięcy osób.
W lutym, w rejestrach ZUS było 15 milionów 484 tysięcy osób, a na przełomie kwietnia i maja 15 milionów 311 tysięcy ubezpieczonych.

W skali kraju widać też jak wielu obcokrajowców straciło pracę przez pandemię. Z innym paszportem niż polski było w ZUS nieco ponad 670 tys. osób, natomiast na początku maja cudzoziemców było 622,3 tys. Zatem w tym czasie liczba przyjezdnych pracowników zmniejszyła się o 7,1 proc.

Małe bażanty złociste w ZOO w Muszynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE