Ciepłe ubrania wciąż na wagę złota! Sprawdźcie swoje szafy!

2022-12-30 10:07
Bezdomni
Autor: Autor: O'Dea / Wikimedia.org

Bezdomni i potrzebujący wciąż mogą liczyć na pomoc opolan. Przede wszystkim wolontariusze zapewniają im ciepłe posiłki, dzięki którym trochę łatwiej jest przetrwać zimowy czas. Ale pomóc może każdy.

Śpiwory, ciepłe kurtki i męskie spodnie wciąż potrzebne. Czekają na nie opolscy bezdomni. Mimo że zimowe temperatury odpuściły. Ale i tak dają się we znaki tym, którzy całe dnie i noce spędzają na dworze. Ciepłą odzież można im przekazać za pośrednictwem stacji Caritas czy kolektywu Food Not Bombs, który co niedzielę rozdaje im też ciepłe wegetariańskie posiłki. "Ma być zdrowo i treściwie"- powiedziała nam jedna z wolontariuszek.

Zbieramy się, kroimy warzywa i owoce, staramy się, żeby w środku nie było żadnego świństwa, ani chemicznych zapychaczy. Nawet makarony mamy zdrowe. Gdzieś tam zawsze w praniu tak naprawdę wychodzi, co dzisiaj będzie do jedzenia. Potem wychodzimy z naszej typowej nory, przychodzimy pod dworzec i zaczynamy "wydawkę".

- mówi aktywistka z Food Not Bombs

Co sobotę na placu Kopernika pomaga Fundacja "Zupa w Opolu", okolice dworca PKP zaś od lat należą do kolektywu Food not Bombs, który nie korzysta z żadnego zewnętrznego wsparcia. To forma protestu.

Wszystko robimy za darmo, nie dostajemy za to żadnych pieniędzy i nawet ich nie chcemy. To jest po prostu robimy przeciwko marnowaniu jedzenia. Supermarkety potrafią wyrzucić 5-6 milionów ton żywności rocznie, a ludzie chodzą głodni. Nawet nie mają warunków, ani możliwości, żeby zrobić sobie ciepły posiłek.

- dodaje wolontariuszka

Pieniędzy nie chcą, ale ciepłe ubrania na zimę chętnie przygarną, żeby bezdomni mogli przetrwać chłodniejsze noce. Przydadzą się też śpiwory i męskie spodnie.

Posłuchaj całej rozmowy z kolektywem Food Not Bombs!

Z kolektywem Food Not Bombs z Opola rozmawiał Adam Szostok

QUIZ: Jak dobrze znasz nowości disco polo 2022? Poniżej 10 punktów nie nazywaj się ekspertem

Pytanie 1 z 11
Na początek coś prostego: w swojej piosence zespół Playboys odwiedza "Bahamy, morze..."
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE