Autobusy elektryczne w Opolu - ratusz walczy o kolejne już dofinansowanie

2021-02-24 13:53
Autobus elektryczny Solaris - wizualizacja
Autor: UM Opole

Ratusz chce dołożyć brakującą kwotę i rozstrzygnąć przetarg na zakup pięciu elektrycznych autobusów. To ma początek. W planie jest zakup kolejnych 16 pojazdów. O ile miasto zdobędzie dofinansowanie.

5 autobusów na dobry początek

Na pierwsze elektryczne autobusy w Opolu trzeba będzie poczekać nawet do maja przyszłego roku - szacują urzędnicy. Ratusz chce dołożyć brakujących kilkanaście tysięcy złotych i podpisać umowę z firmą Solaris na zakup 5 takich pojazdów.

Czas realizacji zamówienia to element, który mógł wpłynąć na decyzje firm o złożeniu oferty - słyszymy w opolskim urzędzie miasta. Obecnie zapotrzebowanie na autobusy, stacje ładowania i potrzebną infrastrukturę jest ogromne w całej Europie. Polskie firmy produkują części, jak na przykład baterie do autobusów, na rynek zachodni i skandynawski. Dlatego na rodzimym rynku często tych elementów brakuje i proces produkcji autobusów się wydłuża. W przypadku Opola ustalony termin dostarczenia pojazdów to 14 miesięcy.

Więcej autobusów elektrycznych w Opolu

W planie ratusza są już kolejne zakupy. Tym razem urząd miasta chce kupić 16 elektrycznych autobusów. Miałyby one kosztować 63 i pół miliona złotych. Prawie 40 milionów ma pochodzić z programu funduszu ochrony środowiska. Ale trzeba je zdobyć. Konkurs trwa. W tym przypadku zasady i wymagania nie są tak sztywne jak w przypadku konkursu unijnego:

Tutaj dajemy pewną grupę linii - to będą linie 3, 9, 11 i 13. W ramach tego projektu będzie budowana też jedna stacja ładowania na pętli przy ulicy Pużaka, na zajezdni będą tzw. "wolne" ładowarki w odpowiedniej ilości. Autobusów będzie 16.

- Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Opola

Wyniki konkursu na dofinansowanie mają być znane wkrótce.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE