ZUS: Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Pieniędzy nie trzeba zwracać pod jednym warunkiem

2020-05-07 3:00
ZUS: Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Pieniędzy nie trzeba zwracać pod jednym warunkiem
Autor: pixabay.com ZUS: Pożyczka 5000 zł dla przedsiębiorców. Pieniędzy nie trzeba zwracać pod jednym warunkiem

ZUS poinformował o możliwości otrzymania bezzwrotnych pożyczek w wysokości 5000 złotych wszystkim małym firmom, w tym również osobom samozatrudnionym. Wystarczy złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy. Pożyczki nie trzeba będzie zwracać pod jednym warunkiem. Jakim? Tego dowiecie się w artykule niżej na olsztyn.eska.pl. Sprawdź szczegóły!

ZUS: Bezzwrotna pożyczka 5 000 złotych dla przedsiębiorców

Od 1 kwietnia weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, która wprowadziła wiele rozwiązań pomocowych w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Wśród rozwiązań znalazły się również propozycje dla najmniejszych firm, w tym dla osób samozatrudnionych. Mogą one złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę na 5000 złotych. Pamiętajmy jednak, że pożyczka udzielana jest z środków Funduszu Pracy a nie przez ZUS. Oznacza to, że wnioski o udzielenie pożyczki należy składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać bezzwrotną pożyczkę 5000 złotych?

Bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymają:

  • wszystkie małe firmy,
  • osoby samozatrudnione.

ZUS podkreśla, że maksymalna wysokość pożyczki, o jaką możemy wnioskować, to 5000 zł. O jej udzielenie może wnioskować jedynie tzw. mikroprzedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, która oprócz złożenia wniosku spełni łącznie następujące warunki:

  • zatrudnia mniej niż 10 osób,
  • uzyskała roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln EUR lub suma aktywów jego bilansu wynosi mniej niż 2 mln EUR.
  • pożyczka udzielana jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku.

Środki uzyskane z pożyczki mogą być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. na opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Wydatków tych nie trzeba jednak dokumentować. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca nie musi już deklarować stanu zatrudnienia. Pożyczka udzielana jest więc również osobom niezatrudniającym żadnych pracowników. Ja uzyskać bezzwrotną pożyczkę? Czytaj w dalszej części artykułu.

ZUS: Bezzwrotna pożyczka. Jak złożyć wniosek?

Pożyczka udzielana jest z środków Funduszu Pracy. Oznacza to, że wnioski o udzielenie pożyczki należy składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej!

Wypełniony wniosek o bezzwrotną pożyczkę 5000 złotych można przesłać pocztą tradycyjną na adres urzędu pracy. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej, podpisując go Profilem Zaufanym. To naprawdę proste. Wystarczy, że:

  • Wypełnisz wniosek o bezzwrotną pożyczkę. Wersję papierową można pobrać z tej strony.
  • Do wniosku należy dołączyć umowę pożyczki (treść umowy dostępna jest tutaj)
  • załącznik w postaci formularza pomocy publicznej (załącznik dostępny jest tutaj).

Elektroniczny wniosek o udzielenie pożyczki można złożyć na tej stronie.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Bezzwrotna pożyczka zostanie umorzona. Kiedy i komu?

Umorzenie tzw "bezzwrotnej pożyczki" 5 tysięcy złotych to jest możliwe po spełnieniu jednego prostego warunku. W pierwotnej wersji przepisów, warunek ten polegał na wykazaniu niezmniejszonego stanu zatrudnienia po 3 miesiącach od zaciągnięcia pożyczki. Zgodnie z nowymi przepisami zaś, umorzenie nie jest już uzależnione od zachowania stanu zatrudnienia, a jedynie od ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej.

Po 3 miesiącach od dnia udzielenia pożyczki przedsiębiorca musi jedynie oświadczyć, iż nadal prowadzi działalność gospodarczą. I to wszystko. Po złożeniu takiego oświadczenia, pożyczka zostaje umorzona.

W związku z tym, że karencja w spłacie rat pożyczki wynosi również 3 miesiące, to prawdopodobnym jest, iż przedsiębiorcy nie zostaną naliczone żadne odsetki.

Mały alergik: Alergia czy tylko katar. Posłuchaj, jak je odróżnić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE