ZJAWISKOWA ZORZA POLARNA nad mazurskim jeziorem! To był widok nie do opisania [ZDJĘCIA]

2022-03-14 9:46

To była niezwykła noc! Wszystko za sprawą zorzy polarnej, którą można było obserwować na polskim niebie. Kolorowa łuna rozpostarła się między innymi nad mazurskim jeziorem Tałtowisko w gminie Ryn. Na zdjęciach uwiecznił ją fotograf Mateusz Klimek.

O wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia zorzy polarnej w Polsce poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba prowadzący największy w Polsce astronomiczny fanpage „Z głową w gwiazdach”. Prognozy okazały się bezbłędne! Zorza polarna była widoczna na polskim niebie gołym okiem.

- No i dała czadu! Zgodnie z tym co Wam napisałem późnym wieczorem, gwałtowny spadek wartości Bz do aż -20nT zaowocował po 23:30 rozwinięciem się pięknej zorzy polarnej na polskim niebie. (...) Według magnetogramów w Kirunie, najsilniejsza zorza wystąpiła tuż przed 1:00 czasu polskiego. Osiągnęła ona wtedy wartość Kp7, co daje burze magnetyczną G3 (oczywiście chodzi o pomiar lokalny) - napisał na Facebooku.

Niesamowity widok można było podziwiać między innymi nad mazurskim jeziorem Tałtowisko w gminie Ryn. Uwiecznił go na fotografiach Mateusz Klimek. - Przez okres około trzech minut była pięknie widoczna gołym okiem - napisał na jednej z astronomicznych grup facebookowych.

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE