Żółty pyłek w powietrzu. Co to jest?

i

Autor: pexels.com Żółty pyłek w powietrzu. Co to jest?

Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

2020-05-19 5:54

Żółty pył na samochodach, ale również na oknach mieszkań czy parapetach. To coroczna zmora wielu z nas. Czym jest żółty pyłek i skąd się bierze? Kto powinien się go obawiać? Odpowiedź znajdziesz w artykule na ESKA Olsztyn.

Żółty pył na samochodach. Co to jest i skąd się bierze?

Wiele osób co roku zadaje sobie to samo pytanie: czym jest żółty pył pojawiający się na karoseriach naszych aut i dopiero co umytych po świętach oknach. Czyżby był to słynny już piasek znad Sahary, który dotarł nad Polskę? A może kwaśny deszcz? Nic z tych rzeczy. Czym zatem jest podejrzany pyłek?

Żółty pył może powodować alergie

Żółty pył to zwyczajny pyłek z drzew iglastych, a zwłaszcza z sosny. Pojawia się co roku z początkiem maja, a ustaje mniej więcej w połowie czerwca. W tym czasie wszystko wokół jest pokryte żółtym osadem. Najlepiej widać to po karoseriach ciemnych aut czy też na parapetach. Choć pyłek nie jest szkodliwy, niektóre osoby może uczulać. Szczególnie podatni na niego są typowi alergicy. Wdychanie pyłku z sosny w nadmiarze może powodować podrażnienie błon śluzowych nosa, co prowadzi do kataru. Możliwe jest także łzawienie oczu. Osoby uczulone na pyłek sosny powinny ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, a po powrocie z domu zmienić ubranie, przemyć oczy, twarz i włosy.

Nowe pytania w testach na prawo jazdy. Czego się spodziewać? [BAZA PYTAŃ]

Co pyli w maju?

Głównie wczesnokwitnące trawy, babka i szczaw. Drzewa uczulające w maju to przede wszystkim dąb i sosna. Silnie odczuwalne mogą być też objawy alergii spowodowane pyłkiem pokrzywy. Więcej na ten temat przeczytasz TU: Co pyli w maju? Jakie pyłki wywołują alergię w maju?

Słoneczny maj na Warmii i Mazurach

Jak bardzo wysokie stężenie pyłków w powietrzu czeka nas w tym roku? To zależy od warunków atmosferycznych. Według długoterminowych prognoz pogody w województwie warmińsko-mazurskim należy spodziewać się więcej słonecznych dni niż deszczowych. A to niestety sprawi, że pyłków będzie w powietrzu więcej niż przy pogodzie deszczowej.

Mały alergik: alergia na pyłki drzew. Posłuchaj o objawach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE