Z ziemi wykopali CZOŁG! Można obejrzeć go w Wilczym Szańcu [ZDJĘCIA]

2020-06-17 10:12

W marcu pisaliśmy o niezwykłym odkryciu, jakim było wykopanie z ziemi czołgu z czasów II wojny światowej. Teraz możemy obejrzeć go w Wilczym Szańcu. Leśnicy zapraszają!

Niesamowitego odkrycia dokonali pracownicy zakładu usług leśnych. Nieopodal wsi Kalbornia, w małym kompleksie leśnym poprzecinanym rowami przeciwpancernymi zauważyli metalowe fragmenty wystające ponad powierzchnię gruntu. Podczas lokalnej wizji okazało się, że to czołg. - Po uzyskaniu zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie podjęto decyzję o wyciągnięciu z ziemi, jak się okazało później tylko fragmentów czołgu T34. - informuje pracownik Nadleśnictwa Olsztynek.

Wydobycie zabytkowego czołgu miało miejsce 11 marca 2020 roku. Prace odbywały się przy użyciu koparki, pod nadzorem saperskim i archeologicznym. - Po kilku godzinach żmudnej roboty okazało się, że w ziemi były koła, gąsienice, blacha z podwozia. Ten radziecki czołg został prawdopodobnie zniszczony 19.01.1945 r. podczas walk 29 korpusu 5 armii, a następnie wrak wykorzystano do sforsowania głębokiego rowu przeciwpancernego. Służył jako element kładki, dla innych radzieckich pojazdów, które musiały tamtędy przejechać. - relacjonuje leśnik. - Stan wraku wskazuje na to, że po wojnie został pocięty prawdopodobnie w ramach „akcji złom” podczas której w całej Polsce pozyskiwano surowce wtórne (złom i inne odpady użytkowe) na podstawie Zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 12 marca 1954 r. - dodaje.

Teraz nową atrakcję można obejrzeć w Wilczym Szańcu. - Pamiętacie jak w marcu pisaliśmy o fragmentach czołgu T-34 znalezionych w lesie na terenie Nadleśnictwa Olsztynek, nieopodal wsi Kalbornia? Mamy dla Was dobre wieści. Części, tj. koła, gąsienice, blacha z podwozia zostały już oczyszczone i wyeksponowane w Wilczym Szańcu. - zapraszają leśnicy.

Czy jesteś gotowy na ślub? Sprawdź, czy znasz weselne przesądy

Pytanie 1 z 15
Panna Młoda powinna mieć na sobie:
Zostajesz królem - co robisz? Akcja ESKI