Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych. Jak złożyć wniosek? [WZÓR, ZASADY, TERMINY]

i

Autor: Unsplash/ Ministerstwo Finansów i Środowiska Wniosek o dodatek węglowy. Gdzie złożyć w Olsztynie? Jak poprawnie wypełnić dokumenty?

Wniosek o dodatek węglowy. Gdzie złożyć w Olsztynie? Jak poprawnie wypełnić dokumenty?

2022-08-18 14:13

Każdy, kto ogrzewa swój dom za pomocą węgla, może otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. złotych. By dostać pieniądze, należy złożyć poprawnie wypełniony wniosek o dodatek węglowy. Gdzie wnioski można składać w Olsztynie? Jak poprawnie wypełnić dokumenty? Szczegóły poniżej.

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł. Przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi. Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Otrzymają go również właściciele tych gospodarstw, którzy zdążyli już zakupić węgiel. Co ważne, przy dodatku węglowym nie obowiązuje próg dochodowy.

Wniosek o dodatek węglowy - gdzie złożyć w Olsztynie?

Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba złożyć wniosek w gminie do 30 listopada. Jednorazowe świadczenie jest przyznawane po rozpatrzeniu prawidłowo złożonego wniosku. W Olsztynie wnioski o dodatek węglowy można składać od czwartku 18 sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Piłsudskiego 61A.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego pobierzesz >>TUTAJ<<

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  1. Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację, do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  2. Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  3. Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  4. Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  5. Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  6. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł

Dodatek węglowy również dla mieszkańców budynków wielorodzinnych

Dodatek węglowy przysługuje również mieszkańcom budynków wielorodzinnych, którzy kupują opał do kotłowni w ramach wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas każde gospodarstwo domowe powinno indywidualnie wystąpić o dodatek węglowy. Jeśli kotłownię w budynku obsługuje podmiot zewnętrzny/przedsiębiorstwo, takiemu podmiotowi zewnętrznemu/przedsiębiorstwu dodatek węglowy nie przysługuje.

- Gospodarstwom domowym mającym inne źródła ogrzewania, m.in. piece gazowe, piece zasilane drewnem, lub czy kotły olejowe na razie nie przysługuje świadczenie. Ale ustawodawca zapowiada, że we wrześniu powinny zostać opublikowane przepisy, które będą regulowały również dopłaty dla takich gospodarstw - mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. - Jeśli tak się stanie, będziemy informować naszych mieszkańców na bieżąco - dodaje.

Eska Summer City Olsztyn! 15. Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie