Węgorzewo. Wiosenny kiermasz ludowy nad Węgorapą. Jakie atrakcje zaplanowano? [PROGRAM IMPREZY]

i

Autor: Wrota Warmii i Mazur Węgorzewo. Wiosenny kiermasz ludowy nad Węgorapą. Jakie atrakcje zaplanowano? [PROGRAM IMPREZY]

Węgorzewo. Wiosenny kiermasz ludowy nad Węgorapą. Jakie atrakcje zaplanowano? [PROGRAM IMPREZY]

2022-04-07 11:15

Już w ten weekend, 9 kwietnia, w Węgorzewie odbędzie się impreza folklorystyczna 43. Święto Wiosny. Podczas sobotniego spotkania nie zabraknie kiermaszu twórców ludowych i rękodzielników z województwa warmińsko-mazurskiego oraz województw ościennych, których wyroby mieszczą się w dawnej tradycji ludowej danego regionu. Szczegółowy program poniżej.

Na wiosennym kiermaszu ludowym nad Węgorapą będzie się można zaopatrzyć w ozdoby świąteczne o tematyce wielkanocnej, dekoracje, stroiki, pamiątki, rękodzieło z tworzyw naturalnych, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wikliny, ozdobne obrusy, serwety.

Na scenie zaprezentowane zostaną ponadto widowiska obrzędowe związane z okresem wiosennym: zwyczaje wielkopostne, wynoszenie i topienie marzanny, obnoszenie gaika, kolędowanie wielkanocne chodzenie z kurkiem, chodzenie po allelui, wykupek wielkanocny, chodzenie po wołoczebnym, chodzenie po dyngusie czy zwyczaje okresu Zielonych Świątek.

Zwieńczeniem kiermaszu będzie rozstrzygnięcie dwóch konkursów na:

  • Marzannę - kukła ze słomy o postaci kobiety, będąca symbolem zimy, śmierci, chorób i wszelkiego zła. Marzannę wynoszono w czwartą niedzielę Wielkiego Postu poza granice wsi, palono lub topiono. W niektórych regionach orszak dzieci niosących Marzannę obchodził z nią wszystkie domy we wsi. Marzannę nazywano też Śmiercichą, Moreną. Współcześnie zwyczaj ten przeniesiono na 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny,
  • Gaiki - Gaik Zielony - duża, zielona (często sosnowa) gałąź przybrana wstążkami, ozdobnymi wydmuszkami jaj, ozdobami czy papieru. Wnoszono go do wsi i obchodzono z nim wszystkie domostwa. Zwykle czyniły to młode dziewczęta, za co otrzymywały od gospodyń jajka, słodkie bułki i drobne pieniądze. Często zwyczaj chodzenia z gaikiem odbywał się następnego dnia po wyniesieniu Marzanny.
„Wywiadówka Eski ROCK” Natalia Przybysz i Dawid Zygmunt

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Park Etnograficzny nad Węgorapą przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie:

  • Kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej - od godz. 10.00
  • Występy dzieci z wielkanocnymi widowiskami obrzędowymi - w godz. 11.00-13.30
  • Warsztaty malowania jajek metodą tradycyjną - w godz. 11.00-13.00 (płatne)
  • Warsztaty wykonywania tradycyjnej palmy - w godz. 11.00-13.00 (płatne)
  • Rozstrzygnięcie konkursu na Gaik i Marzankę o godz. 12.00