Węgorzewo: Obumarłe drzewo z początku XX wieku zmienią w... RZEŹBĘ! [ZDJĘCIA]

2021-03-23 11:24

Z okazji 450-lecia Węgorzewa, u zbiegu ulic Zamkowej i Pionierów, powstaje niezwykła rzeźba. Znany artysta Piotr Bogdaszewski tworzy ją z topoli, która jeszcze do niedawna była pomnikiem przyrody. Przez ostatnie lata drzewo zaczęło jednak obumierać, a jedynym wyjściem było usunięcie drzewa albo podarowanie mu drugiego życia w postaci rzeźby.

Z topoli, która była pomnikiem przyrody, powstaje rzeźba z okazji 450-lecia Węgorzewa. Będzie można ją podziwiać u zbiegu ulic Zamkowej i Pionierów. Drzewo to zostało posadzone najprawdopodobniej na początku XX wieku. - Do obumierania i usychania topoli przyczyniły się czynniki antropogeniczne, które są związane z położeniem w centrum miasta przy ruchliwej ulicy. Zniesienie ochrony pomnika przyrody nastąpiło w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego z uwagi na zły stan zdrowotny drzewa - informuje UM w Węgorzewie.

We wrześniu ubiegłego roku radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody topoli białej. W październiku 2020 r. Burmistrz Węgorzewa wystąpił do Starostwa Powiatowego w Węgorzewie o zgodę na usunięcie tego drzewa. Pod koniec ubiegłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wydał postanowienie o uzgodnieniu decyzji na usunięcie drzewa gatunku topola biała, a Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił zezwolenia na usunięcie drzewa.

- Proces obumierania trwał kilka, nie było możliwości uratowania tego drzewa. Obumarłe drzewo postanowiliśmy wykorzystać na rzeźbę z okazji 450-lecia Węgorzewa, która będzie upamiętniać również pomnik przyrody. To swoisty recykling – podkreśla Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski. – Twórcą rzeźby jest znany artysta Piotr Bogdaszewski, który prowadził również plener rzeźbiarski z okazji 450-lecia Węgorzewa. Uprzejmie proszę mieszkańców, którzy przechodzą obok tego miejsca o zachowanie ostrożności - dodaje.

Raport z anteny 22.03, godz.10

Czyja to łapa? Spróbuj rozpoznać, do jakiego zwierzaka należy

Pytanie 1 z 13
Na początek coś prostego. Słodkie łapki należą do...
Kot
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE