Jak nauczyć się zdrowo odżywiać? Olsztyńscy naukowcy podpowiedzą [ZDJĘCIA]

2020-02-12 10:08

Uczniowie warmińsko-mazurskich szkół, przez kilka weekendów lutego, będą uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Celem warsztatów jest budowanie zaangażowania młodych konsumentów i ich zaufania do żywności.

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wraz z ekspertami z koncernu spożywczego MASPEX przygotowali warsztaty dla uczniów warmińsko-mazurskich szkół. Przez kilka kolejnych weekendów lutego będą sprawdzać wszelkie prawdy i mity o suplementach diety, tworzyć inteligentne opakowania żywności, a także poznawać alergeny pokarmowe. Ważnym elementem warsztatów będzie nauka tego, jak poprawnie interpretować etykiety na produktach spożywczych oraz informacje udostępniane w miejscach zbiorowego żywienia.

Ta akcja to warsztaty w laboratoriach badań żywności naszego instytutu, gdzie zapraszamy uczniów warmińsko-mazurskich szkół do wspólnego eksperymentowania w tych laboratoriach. One są na co dzień zamknięte, ale otwieramy je właśnie teraz, żeby uczniowie mogli oczywiście pod okiem naukowców i przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury uczyć się o tym, jak badana jest jakość, bezpieczeństwo żywności, którą kupujemy, a następnie jemy. Zaprosimy uczniów np. do laboratorium mikrobiologii, gdzie będziemy sprawdzać jakość i bezpieczeństwo mleka, do laboratorium metabolomiki, gdzie będziemy testować kwasy tłuszczowe w olejach jadalnych. Mamy też zajęcia dotyczące suplementów diety, gdzie będziemy łamać pewne mity, mówić o sprawdzonych informacjach z pierwszej ręki. - mówi Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Takie warsztaty są bardzo ważne w kontekście dzieci, żeby już teraz kształtować i rozwijać u nich zdrowe nawyki żywieniowe.W programie warsztatów przewidziano również zajęcia na temat mikroorganizmów, które są stosowane w produkcji żywności oraz efektów reakcji Maillarda, która to zachodzi w procesie termicznej obróbki żywności. Dodatkowo w specjalnej, skomputeryzowanej pracowni oceny sensorycznej, uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wrażliwość zmysłu węchu.

Będziemy też pokazywać jak działają takie inteligentne, również zwane sprytnymi - opakowania do żywności. Będziemy też sami tworzyć taki specjalny żel, którego zmiana barwy będzie nas informować o tym, czy produkt traci na swojej świeżości. Mnóstwo aktywności takich bardzo interaktywnych, dużo eksperymentów, małe grupy uczniów, co umożliwi dostęp do wszystkich bogactw w laboratoriach, więc to będzie świetna akcja. Mamy potwierdzonych gości nie tylko z Olsztyna, ale dzieci ze szkół z miast ościennych, z Działdowa, czy Lidzbarka Warmińskiego i to nas bardzo cieszy, bo ci uczniowie mają szczególnie ograniczony dostęp do takich pomocy dydaktycznych, wiec dla nich to będzie jeszcze większa atrakcja. - dodaje Iwona Kieda.

Wiedza o zdrowym odżywianiu, czytaniu etykiet żywności, a przede wszystkim rozumieniu tych wartości jest bardzo przydatna w życiu i warto jest się jej nauczyć. Dzieci z warmińsko-mazurskich szkół mają ku temu okazję dzięki Instytutowi Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.