W aucie dwa fotele, kierowca i dziewięcioro pasażerów. Jak to możliwe?

i

Autor: pexels.com Zielony lasek. Kobieta przewoziła dziewięciu pasażerów w aucie z dwoma fotelami

W aucie dwa fotele, kierowca i dziewięcioro pasażerów. Jak to możliwe?

2020-07-01 19:00

To nie była cyrkowa sztuczka, tylko popis bezmyślności. Policja zatrzymała do kontroli drogowej opla combo. Ku ich zdziwieniu w aucie podróżowało aż dziesięć osób, chociaż fotele były tylko dwa. Jak to możliwe?

Absurdalne zdarzenie miało miejsce we wtorek (30 czerwca) o godzinie 11.00 w miejscowości Zielony Lasek w pobliżu miejscowości Krutyń. Mrągowska policja zatrzymała do kontroli opla combo. Okazało się, że w środku podróżowało aż dziesięć osób, chociaż w aucie zamontowane były jedynie dwa fotele. Jakim więc cudem 32-latka przewoziła aż tyle osób?

- Oprócz kierującej autem 32-latki były tam jeszcze 2 osoby dorosłe i siedmioro dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Jakby tego było mało, to choć auto zarejestrowane zostało na pięć osób, to w środku były tylko dwa fotele, wobec czego 8 pasażerów siedziało na podłodze z tyłu pojazdu. - informuje asp. Dorota Kulig, oficer prasowy KPP Mrągowo.

Ponadto wyszło na jaw, że kierująca wybrała się w drogę bez prawa jazdy. W związku z narażeniem pasażerów na niebezpieczeństwo i rażąco lekceważące podejście do przepisów prawa, policjanci podjęli decyzję, że z popełnionych wykroczeń 32-latka będzie tłumaczyła się przed sądem. 

Groźny wypadek w Braniewie

Dla przewożonych w ten sposób pasażerów, każde gwałtowne hamowanie czy ostry zakręt był ryzykiem odniesienia urazu, a nawet drobna kolizja mogłaby się skończyć w tym przypadku tragedią. Dlatego policja przypomina, że przewożenie dzieci w fotelikach jest obowiązkiem wynikającym wprost z przepisów prawa, ale przede wszystkim zasadą bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika, podczas gwałtownego hamowania lub ostrego manewru, jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a nawet na śmierć. Za przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Istotniejsza od kary jest jednak świadomość narażenia dzieci na ogromne niebezpieczeństwo.

Zgodnie z przepisami dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Ustawodawca wymienia kategorie aut, w których obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Są to:

  • samochody osobowe- mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy ( kat. M1 )
  • samochody ciężarowe (dostawcze) lub ciężarowo – osobowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., lub samochody specjalne nie przekraczające wskazanej masy ( kat. N1)
  • samochody ciężarowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t ( kat. N2- masa całkowita pow. 3,5 t. do 12 t., a kat. N3 – przekracza 12 t.)

Foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zleceniami producenta, wskazującymi , w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym.

Znasz swoje prawa? Sprawdź, za co policjant może Cię ukarać

Pytanie 1 z 7
Czy policjant może zatrzymać Cię za wyprzedzenie radiowozu?

Kiedy pas bezpieczeństwa wystarczy?

Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Odstępstwa od reguły

Dzieci, które przewożone są taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/ gminnej bądź też posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci nie muszą korzystać z tych urządzeń.

Zakazy

Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojazdach kategorii M1,N1,N2 i N3 niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Zabronione jest także przewożenie na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.