Tysiące litrów płynu do dezynfekcji dla placówek na Warmii i Mazurach [WIDEO]

2020-04-23 9:14 PG
Rozlewanie płynu do dezynfekcji przez olsztyńską firmę Michelin
Autor: Michelin

Wiele firm, organizacji, stowarzyszeń, ale też pojedynczych osób włącza się w pomoc w tych trudnych dla wszystkich czasach. Jedni szyją maseczki, inni pomagają osobom starszym - to tylko przykładowe działania. W olsztyńskiej firmie Michelin rozlewany jest płyn do dezynfekcji.

Akcja rozlewania płynu do dezynfekcji w Michelin w Olsztynie

Rusza akcja dystrybucji płynu do dezynfekcji, który trafi do 189 placówek na Warmii i Mazurach - miedzy innymi do domów opieki społecznej, domów dla osób starszych, domów dziecka, hospicjów i szpitali powiatowych. Z 28 tysięcy litrów skażonego spirytusu, który został przekazany nieodpłatnie przez Polmos Żyrardów wyprodukowano 40 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji. Jest on rozlewany w olsztyńskiej fabryce Michelin, a inicjatorem całej akcji jest Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych.

Musimy zmieszać ten spirytus z wodą zdemineralizowaną jak również z wodą utlenioną - to też ma potencjał bakteriobójczy. Powoduje to, że z tych 28 tysięcy litrów spirytusu wytworzy się około 40 litrów płynu do dezynfekcji. - mówi prezes Zarządu Michelin Polska Jarosław Michalak.

Rozlewanie płynu do dezynfekcji przez olsztyńską firmę Michelin
Autor: Michelin

Jak wiadomo wirus COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, więc płyn do dezynfekcji jest bardzo ważnym środkiem ochronnym, który umożliwi ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa. Placówki szpitalne czy domy pomocy potrzebują nie tylko maseczek lub rękawic. Ten płyn, który trafi do około 200 placówek na Warmii i Mazurach z pewnością poprawi bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób tam przebywających. 

Trafi przede wszystkim do szpitali, ale także do ośrodków pomocy społecznej, do domów dziecka, do placówek opiekuńczych z naszego województwa, ale także do policji. - mówi wojewoda warmińsko-mazurski - Artur Chojecki.

Po przygotowaniu i rozlaniu płynu do dezynfekcji w fabryce Michelin w Olsztynie teraz Wojska Obrony Terytorialnej jak i Caritas zajmą się jego dystrybucją. Trafi on do najbardziej potrzebujących placówek na Warmii i Mazurach. 

Posłuchaj, czym jest trauma i jak ją leczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.