To koniec Zakładu Komunalnego w Olsztynie? Może zostać sprzedany

2020-02-21 16:00
Urząd Miasta Olsztyna
Autor: Andrzej Brzozowski

Gmina Olsztyn pozyskuje pieniądze na realizację inwestycji nie tylko z dofinansowań, ale także z odpowiedzialnego gospodarowania własnym mieniem. Dlatego postanowiono sprzedać Olsztyński Zakład Komunalny.

Olsztyński Zakład Komunalny powstał w 2010 roku. Spółka ma swoją siedzimy przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie. Przez pierwsze piec lat zajmowała się gospodarowaniem odpadami, które zostały zebrane z terenu naszego miasta. Niestety OZK przestało się tym zajmować w momencie kiedy powstał nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Tym samym zakres działalności Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego uległ ograniczeniu. Spółka starała się znaleźć źródło dochodów na rynku usług, między innymi poprzez utworzenie w 2013 roku - Punku Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. OZK dochody miało czerpać z unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, ale z powodu złego stanu technicznego instalacji, w zeszłym roku zmuszony był wypowiedzieć obowiązujące umowy na odbiór odpadów. Dlatego też prezydent postanowił sprzedać spółkę.

Logo Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego
Autor: Olsztyński Zakład Komunalny

Przekazałem projekty uchwał do radnych Rady Miasta i chciałbym, żeby było to wprowadzone przez pana prowadzącego do porządku obrad na najbliższej sesji, która odbędzie się w środę 26 lutego. Wtedy to będziemy podejmować i podjąć decyzję co do przyszłości naszej spółki - Olsztyński Zakład Komunalny. Uznałem, oczywiście w dyskusjach, które prowadziłem ze swoimi współpracownikami, z ekspertami w tej branży oraz prezesem spółki, że w tej sytuacji, w której znajduje się OZK, która nie wykonuje dzisiaj żadnych zadań własnych gminy ani takich zadań nie otrzyma należy ją sprzedać. Więc uznałem, że najlepszym rozwiązaniem w kontekście również naszych potrzeb jako gminy, dochodów majątkowych jakich potrzebujemy żeby móc realizować wydatki majątkowe, perspektywy przed którymi jesteśmy i będziemy realizować, będzie sprzedaż spółki. Taka uchwała została przygotowana, sprzedaż Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego, którego właścicielem jest gmina Olsztyn. Chcemy, żeby to nastąpiło w procedurze publicznej, w trybie aukcji, ogłoszonej oczywiście po wyrażeniu zgody Rady Miasta. - mówi Prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz.

Prezydent uważa, że są firmy, które interesują się kupnem Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. Spółka ma w chwili obecnej 21 pracowników, których nabywca musiałby przejąć. Część z nich mogłaby też znaleźć pracę w olsztyńskim ZGOK-u.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE