To będzie mroźna zima? Takiej prognozy nie było od 56 lat!

2022-11-30 10:36
To będzie mroźna zima? Takiej prognozy nie było od 56 lat!
Autor: pixabay.com/IMGW-PIB Twitter

W listopadzie mieliśmy kilka ataków zimy, ale okazuje się, że ta dopiero do Polski nadejdzie. Wraz z upływającymi dniami wielkimi krokami zbliżamy się do kalendarzowej zimy. - W opinii Severe Weather Europe, zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada jest jednym z największych od 56 lat – podaje IMGW-PIB.

Rekordowe dane notowane są na półkuli północnej pod koniec listopada 2022. Według Amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery zasięg śniegu jest obecnie bardzo wysoki i wynosi aż 41 milionów kilometrów kwadratowych. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest to jeden z najwyższych wyników w ostatnich 56 latach! Na opublikowanej mapie widać, że takie kraje jak Rosja, Kanada, czy kraje skandynawskie są w całości pokryte śniegiem. Czy to oznacza srogą zimę? Jakiej zimy możemy spodziewać się w Polsce?

Czy będzie sroga zima w Polsce?

Czy opublikowane zdjęcia i rekordowa ilość śniegu na półkuli północnej oznacza, że czeka najsroższa od 56 lat zima w Polsce? Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie!

Opady śniegu nie prognozują srogich mrozów. Biały puch najczęściej pada, gdy na temperatura waha się w okolicy zera stopni Celsjusza. Co więcej, rekordowe pomiary śniegu spowodowane są tym, że na półkuli północnej odnotowuje się coraz wyższe temperatury.

Jaka będzie zima w Polsce?

Początek grudnia przyniesie nieco chłodniejsze powietrze. Pogodę zmieni wyż Eryk, który nadciągnie nad Polskę znad Rosji. Obszar naszego kraju będzie jednak podzielony. Zimę odczują mieszkańcy centralnych i wschodnich województw. Tam prognozuje się opady marznącego deszczu i lokalnie śniegu. Zaś na zachodzie Polski będzie cieplej, bo wyż nie sięgnie tam swoimi zimowymi ramionami.

- Ochłodzenie zaczniemy szczególnie odczuwać wraz z początkiem grudnia, gdy całodobowy mróz zacznie obejmować coraz większy obszar kraju. Temperatury ujemne będą się przesuwać w głąb kraju z północnego wschodu. Dodatnie temperatury w ciągu dnia najdłużej utrzymają się nad morzem, na krańcach zachodnich i południowych kraju – informowali eksperci z portalu dobrapogoda24.pl.

Pierwszy śnieg w Rzeszowie
Źródło: To będzie mroźna zima? Takiej prognozy nie było od 56 lat!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE