Spotkanie w zabytkowym pałacu. Co skrywa siedziba rodu Lehndorffów w Sztynorcie?

2020-01-28 8:05

Popadająca w ruinę posiadłość rodu Lehndorffów w Sztynorcie odzyska swój blask. By przywrócić świetność zabytkowemu pałacowi, potrzeba sporo czasu i wielomilionowych inwestycji. Są też pierwsze plany na zagospodarowanie zabytku.

Popadająca w ruinę posiadłość rodu Lehndorffów w Sztynorcie odzyska swój blask. By przywrócić świetność zabytkowemu pałacowi, potrzeba sporo czasu i wielomilionowych inwestycji. Dzięki staraniom Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury i Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury staje się to możliwe.

W piątek, 24 stycznia, w siedzibie rodu Lehndorffów spotkali się: Lidia Czerniewicz, zastępca burmistrza Węgorzewa, Marta Florkowska i Paweł Szymański z pracowni Garncarnia w Kamionku Wielkim, Ireneusz Szepietowski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie oraz Piotr Bardoński, dyrektor Węgorzewskiego Centrum Kultury. 

Spotkanie odbyło się w związku ze staraniami Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury o pozyskanie norweskich funduszy, które miałyby trafić właśnie do siedziby rodu Lehndorffów w Sztynorcie. Podczas wizyty goście zwiedzali wnętrza zabytkowego pałacu. Rozmawiali też o renowacji zabytku i jego zagospodarowaniu. Wyremontowana siedziba Lehndorffów miałaby być przestrzenią przyjazną tworzeniu kultury i sztuki, w której odbywałyby się m. in. warsztaty rzemiosła i praktyki dla młodzieży. Przestrzenią otwartą na międzynarodową współpracę w różnych dziedzinach i angażującą lokalną społeczność.


 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE