Skansen w Olsztynku z nowym obiektem. Otwarto kopię stajni z założenia dworskiego w Tołkinach

i

Autor: Wrota Warmii i Mazur/ Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku Skansen w Olsztynku z nowym obiektem. Otwarto kopię stajni z założenia dworskiego w Tołkinach

Skansen w Olsztynku z nowym obiektem. Otwarto kopię stajni z założenia dworskiego w Tołkinach

2021-11-26 11:35

W Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku odbyło się otwarcie nowego obiektu w zbiorach muzeum – kopii stajni z założenia dworskiego w Tołkinach. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem wyniosła ponad 3,1 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł sfinansowano ze środków unijnych.

Otwarta kopia stajni to dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni zabudowy 529,5 m2 powierzchni magazynowej wraz z częścią ekspozycyjną 865 m2 i kubaturze 4367 m3.  

Magazyn posiada strefę otwartą dla publiczności. Oznacza to, że turyści mogą wejść do udostępnionej części magazynu i zobaczyć, w jaki sposób przechowuje się zbiory. Budynek składa się z części ekspozycyjnej i właściwych pomieszczeń magazynowych, ciągów komunikacyjnych wraz z windą towarową oraz pomieszczeń socjalnych, gospodarczych i technicznych. W sali wystawienniczej zachowano charakter wnętrz dawnej stajni poprzez zastosowanie drewnianych wykończeń elementów konstrukcyjnych (stropu i słupów z mieczami).

Magazyn studyjny posiada zainstalowane systemy wentylacji mechanicznej, ogrzewania, system antywłamaniowy, sygnalizacji pożaru oraz monitoring. Konstrukcje nowoczesnych regałów przesuwnych pozwalają, za jednym dotknięciem pulpitu sterującego, zyskać szybki dostęp do zbiorów.

EskaROCK Live! - Organek - Walcz

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem wyniosła ponad 3,1 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł sfinansowano ze środków unijnych. Ponad 318 tys. zł pochodzi ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast 35 tys. zł to środki własne skansenu.

Budowę magazynu studyjnego muzealiów zrealizowano w ramach projektu „Olsztynek-Kalinigrad – od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa” w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE