Sanktuarium w Świętej Lipce przechodzi renowację. Co się zmieni?

2020-12-12 7:00

Co roku tysiące turystów przyjeżdżających na Mazury odwiedza znajdujące się w Świętej Lipce Sanktuarium Maryjne. Barokowy zabytek aktualnie przechodzi renowację. Nad pracami czuwa Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Atak zimy w Białymstoku

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce przechodzi renowację

W ramach kontynuacji prac w zakresie stolarek nasi pracownicy odebrali dotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace, polegające na wymianie wtórnych okien w trzech kaplicach narożnych krużganków wokół kościoła. - poinformował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

W ich trakcie wstawiono nowe okna na wzór oryginalnych barokowych, częściowo zachowanych na strychu krużganków oraz według ikonografii w postaci malarskiej imitacji stolarek w niszach kaplic.

- Dotychczasowe okna powstałe w latach 50. XX w. miały grube, drewniane szczebliny, niewłaściwe podziały na skrzydła i szkło o współczesnym charakterze. Wyraźną różnicę w estetyce widać na jednym ze zdjęć wykonanym jeszcze w trakcie wymiany. - tłumaczy Konserwator Zabytków.

W kolejnych latach planowane jest wykonanie remontu elewacji i odtworzenie schodów wejściowych w historyzującej formie.

"Częstochowa Północy" w Świętej Lipce

Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE