Ruszyły szczepienia przeciwko grypie. Gdzie można zaszczepić się w Olsztynie?

2022-09-02 11:52
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie. Gdzie można zaszczepić się w Olsztynie?
Autor: Unsplash Ruszyły szczepienia przeciwko grypie. Gdzie można zaszczepić się w Olsztynie?

Od września w placówkach medycznych można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Dla kogo szczepionki są darmowe, a dla kogo ze zniżką? Gdzie w Olsztynie można zaszczepić się przeciw grypie? Wykaz placówek medycznych oraz aptek znajdziesz w materiale poniżej.

Ruszyły szczepienia przeciwko grypie

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon grypowy. By zabezpieczyć się przed grypą, warto skorzystać ze szczepienia. Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień. Oddziały Wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia do 30 września.

Gdzie zaszczepić się przeciwko grypie w Olsztynie? Wykaz placówek medycznych i aptek

Wykaz placówek medycznych i aptek, w których zaszczepisz się przeciwko grypie znajdziesz >>TUTAJ<<. Będzie on uzupełniany na bieżąco o nowe placówki i apteki, które przystąpią do programu szczepień.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki): kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.: pacjenci 18-65 lat oraz dzieci w wieku od 2-5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, pacjenci powyżej 65 lat, dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat. Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Kto jest szczególnie narażony na grypę?

Grypa to ostra choroba zakaźna, wywołana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe chorego. Grypa jest chorobą, na którą można zachorować wielokrotnie, z tego powodu, że wirus grypy mutuje z roku na rok. Nieleczona prowadzi do powstania poważnych i zagrażających życiu powikłań. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób cierpiących na choroby przewlekłe typu astma, choroby serca, a także dla osób starszych, osób z osłabioną odpornością, kobiet w ciąży i małych dzieci.

Więcej informacji o szczepieniach przeciwko grypie znajdziesz na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

Olsztyn. 3-letnia dziewczynka biegała po mieście
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE