Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Co będzie można załatwić online?

2022-11-08 16:11
Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Co będzie można załatwić online?
Autor: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Co będzie można załatwić online?

Od 13 listopada rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Dzięki jego wprowadzeniu zyskamy wiele udogodnień. Jednym z nich jest wniosek paszportowy online zamiast papierowego. Co jeszcze będzie można załatwić bez wychodzenia z domu? Szczegóły poniżej.

Rejestr Dokumentów Paszportowych od 13 listopada

Formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą znacznie prostsze. Wszystko dzięki wprowadzeniu Rejestru Dokumentów Paszportowych. Ten będzie działał już od niedzieli 13 listopada. – Cyfryzujemy Polskę, aby wszystkim nam żyło się wygodniej i każdy mógł załatwić sprawy urzędowe online. Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego, czy numerów PESEL. Wiarygodne informacje, zgodne z dokumentami, to fundament cyfrowego urzędu. Pomaga optymalizować procesy, ale przede wszystkim jest realnym udogodnieniem dla obywateli, dając im dostęp do urzędu 24h na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Rejestr Dokumentów Paszportowych pozwoli coraz więcej spraw związanych z paszportami zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Wnioski paszportowe online zamiast papierowych

Jedną z ważniejszych zmian jest to, że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Zamiast tego będą wnioski paszportowe online. – Nie będziesz już składać papierowego wniosku paszportowego. Urzędnik wypełni formularz elektroniczny za ciebie, a ty tylko potwierdzisz swoje dane i podpiszesz wniosek na specjalnym urządzeniu – czytamy w rządowym komunikacie.

Łatwiejszy odbiór paszportu

Łatwiejsze ma być nie tylko wnioskowanie o paszport, ale również jego odbiór. Jeżeli przy wypełnianiu wniosku podamy swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostaniemy powiadomieni o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbiorze paszportu organ wydający będzie mógł potwierdzić tożsamość także na podstawie odcisku palca.

Co jeszcze załatwimy dzięki Rejestrowi Dokumentów Paszportowych?

Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu. Pomoże w tym e-puap (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub e-usługa.

Sprawdzimy też, jakie dane są przetwarzane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Będzie też można otrzymywać powiadomienia o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu, a osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

M. WĄSIK: SPECJALNA APLIKACJA WSKAŻE NAJBLIŻSZY SCHRON

Talk show jakiego jeszcze nie było!

MELLINA czyli Marcin Meller w Esce ROCK. Włącz teraz i posłuchaj!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE