Rosyjskie myśliwce w pobliżu granic Polski. Są wyposażone w pociski hipersoniczne Kindżał [WIDEO]

2022-08-18 14:49
Rosyjskie myśliwce w pobliżu granic Polski. Są wyposażone w pociski hipersoniczne Kindżał [WIDEO]
Autor: Telegram ТАСС (https://t.me/tass_agency/151517) Rosyjskie myśliwce w pobliżu granic Polski. Są wyposażone w pociski hipersoniczne Kindżał [WIDEO]

Rosja przeniosła trzy samoloty odrzutowe MiG-31 uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał na lotnisko w obwodzie kaliningradzkim. Taką informację przekazało w czwartek (18 sierpnia) Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej cytowane przez agencję Reutersa.

Samoloty odrzutowe MiG-31 uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał zostały przeniesione na lotnisko wojskowe Czkałowsk w obwodzie kaliningradzkim w ramach "dodatkowych środków odstraszania strategicznego" - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Miejsce to znajduje się około 70 kilometrów od granicy z Polską. Myśliwce mają pełnić w Czkałowsku "całodobowy dyżur".

Pocisków hipersonicznych Kindżał Rosja używała już w czasie działań zbrojnych w Ukrainie, m.in. w niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki.

"To najnowocześniejszy typ rakiet w rosyjskim uzbrojeniu. Po wprowadzeniu do służby w 2018 roku wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt" - głosi oświadczenie armii ukraińskiej na Facebooku. Dowództwo sił powietrznych opisuje Ch-47M jako hipersoniczne pociski przenoszone przez samoloty MiG-31, Tu-22M3 i Tu-160.

Dowództwo sił powietrznych przyznało też, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom.

O użyciu pocisków Kindżał w atakach na Ukrainę poinformowano po raz pierwszy w marcu br. Celem ataku z użyciem tych pocisków był wówczas podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy.

Źródło: Reuters, PAP

Olsztyn. Policyjna eskorta taksówki. Życie kobiety było zagrożone
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE