Przemycał skórę niedźwiedzia brunatnego. Mężczyzna zatrzymany na przejściu granicznym w Grzechotkach

2022-09-27 12:30

Na przejściu granicznym w Grzechotkach funkcjonariusze KAS udaremnili próbę przemytu skóry niedźwiedzia brunatnego. Okaz ukryty był w samochodzie osobowym, którym podróżny jechał z Rosji do Niemiec. Jakie wytłumaczenie miał mężczyzna?

Próbę przemytu warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa wykryła w sierpniu 2022 roku na przejściu granicznym w Grzechotkach. Mężczyzna próbował przewieźć skórę niedźwiedzia brunatnego. Okaz ukryty był w samochodzie osobowym, którym podróżny jechał z Rosji do Niemiec. Mężczyzna nie zgłosił eksponatu do kontroli. Nie posiadał również żadnych dokumentów, wymaganych podczas przewożenia przez granicę okazów CITES.

Skóra leżała na tylnym fotelu pojazdu pod ubraniami. Mężczyzna zeznał, że otrzymał ją w prezencie podczas pobytu na Syberii. Okaz został zatrzymany, właściciela czeka natomiast odpowiedzialność karna.

- Przywóz pamiątek z różnych zakątków świata może przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin. Przywóz z krajów trzecich na teren UE jak i wywóz z UE okazów roślin i zwierząt pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem, które są wymienione w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej CITES, jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw - przypomina KAS.

Dostał mandat, chociaż miał pierwszeństwo. "Uratowała mnie kamerka"
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE