Polski gigant wprowadza urlop menstruacyjny. Dodatkowe wolne dla kobiet w CD Projekt RED już od kwietnia

i

Autor: pexels.com Polski gigant wprowadza urlop menstruacyjny. Dodatkowe wolne dla kobiet w CD Projekt RED już od kwietnia

Praca

Polski gigant wprowadza dodatkowy urlop. Do wykorzystania już od kwietnia!

2023-04-03 12:50

O urlopie menstruacyjnym w Polsce mówi się już od kilku lat. Nie zapowiada się jednak, by w najbliższym czasie miał zostać uregulowany w prawie pracy. Płatne zwolnienie z powodu złego samopoczucia w trakcie okresu oferuje natomiast coraz więcej prywatnych firm. Na takie udogodnienie zdecydował się właśnie polski gigant na rynku gier komputerowych – CD Projekt RED.

Urlop menstruacyjny w Polsce nie jest nowością. Kilka lat temu wprowadziła go marka odzieżowa PLNY LALA. Pracownice mogą korzystać z płatnego urlopu menstruacyjnego bądź przez jeden dzień pracować z domu. Wolne z powodu okresu oferują też m.in. takie firmy jak Spadiora czy platforma dystrybucji gier GOG.com.

Kolejna polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Od kwietnia 2023 roku na takie udogodnienie będą mogli liczyć także pracownicy CD Projekt RED, polskiego producenta gier komputerowych.

– Z dumą oferujemy pracownikom urlop menstruacyjny! Członkowie zespołu mogą teraz skupić się na swoim komforcie i zdrowiu, biorąc wolne w przypadku bólu miesiączkowego. Chodzi o integrację i tworzenie wspierającego miejsca pracy – poinformowała na Twitterze firma.

Jak przekazała w rozmowie z wyborczą.biz Agnieszka Szamałek-Michalska z CD Projektu, jeden dzień wolnego w miesiącu będzie mogła wziąć każda osoba, która doświadcza dolegliwości związanych z bolesną menstruacją. Będzie to urlop pełnopłatny. Niewykorzystane dni nie będą jednak przechodzić na kolejne miesiące.

Czy jest szansa, że urlop menstruacyjny zostanie wprowadzony do polskiego Kodeksu Pracy?

W Europie pierwszym krajem, który uregulował prawnie urlop menstruacyjny, jest Hiszpania. Kobiety mogą tam wziąć płatne dni wolne. Muszą jednak okazać zaświadczenie od lekarza, które potwierdza występowanie problemów. A co z Polską? Czy nasz rząd również planuje wprowadzić takie rozwiązanie? Na to pytanie odpowiedział kilka miesięcy temu premier Mateusz Morawiecki.

– Patrzymy na całość różnego rodzaju wsparcia dla kobiet. Porównując Polskę z różnymi jurysdykcjami w Zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych, Japonii lub Korei Płd., wiem, że nie mamy się czego wstydzić – powiedział premier Morawiecki. – Na pewno trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą właśnie paniom. Uważam, że one mają trudniej na rynku pracy, w przebijaniu się - zwłaszcza po okresie macierzyństwa - jedno-, dwu- czy wielokrotnego. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku panów – podkreślił.

BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE