Pies spowodował kolizję. Za niedopilnowanie czworonoga MANDAT ZAPŁACI WŁAŚCICIEL

2022-03-31 10:36
Pisz. Pies spowodował kolizję. Mandat zapłaci jego właściciel!
Autor: pexels.com Pisz. Pies spowodował kolizję. Mandat zapłaci jego właściciel!

W Piszu na ulicy Czerniewskiego doszło do niebezpiecznej kolizji z udziałem psa. Zwierzę wbiegło na jezdnię wprost pod koła nadjeżdżającego auta. Konsekwencję poniósł właściciel czworonoga, który nie zachował należytej ostrożności podczas trzymania psa.

Kolizja miała miejsce w środę (30 marca) po godzinie 21.00 na ulicy Czerniewskiego w Piszu. Samochód osobowy marki skoda octavia potrącił psa, który nagle wbiegł na jezdnię. Zwierzę niestety nie przeżyło. Jak ustaliła policja, do zdarzenia doszło na skutek niezachowania należytej ostrożności podczas trzymania czworonoga przez właściciela. Za popełnione wykroczenie 36-latek ukarany został mandatem karnym.

To nie jedyne zdarzenie drogowe, do jakiego doszło w tym miejscu. Kierowca skody, chcąc uniknąć zderzenia z psem, gwałtownie zahamował. W tył tego samochodu uderzył pojazd marki opel jadący za nim. Oplem kierowała 34-letnia kobieta. Została ukarana przez policjantów mandatem karnym w wysokości 1100 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu.

Gen. Mirosław Różański: Rosja przegrała tę wojnę

Jaki mandat za niedopilnowanie psa?

Policjanci przypominają o obowiązkach spoczywających na właścicielach zwierząt i konsekwencjach nieprzestrzegania obowiązujących przepisów.

Obowiązki właściciela psa:

  • wyposażenie psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne – również w kaganiec;
  • prowadzenie psa na uwięzi, a rasy psa uznawane za agresywne także w nałożonym kagańcu;
  • systematyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie (dot. psa w wieku powyżej 3 miesięcy);

Obowiązki właścicieli wszystkich zwierząt domowych:

  • stały i skuteczny nadzór;
  • właściciel może zwolnić psa ze smyczy na terenie nieruchomości, gdy jest ona ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich oraz odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem;
  • zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem;
  • natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach oraz na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.
  • niewprowadzanie zwierząt domowych na tereny placów zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, posesji szkół i przedszkoli, obiektów sportowych

Art. 77 Kodeksu Wykroczeń za popełnione wykroczenia przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywnę, albo karę nagany. Policjant może też nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE