Pierwszy dzień jesieni 2022. Kiedy zaczyna się jesień kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

2022-09-23 7:21
Pierwszy dzień jesieni 2022. Kiedy zaczyna się jesień kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?
Autor: Unsplash Pierwszy dzień jesieni 2022. Kiedy zaczyna się jesień kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Początek jesieni zbliża się nieuchronnie. Ale choć w powietrzu czuć już wrześniową aurę, do pierwszego dnia jesieni pozostało jeszcze sporo czasu. Kiedy zatem wypada pierwszy dzień jesieni kalendarzowej, a kiedy astronomicznej? Szczegóły w artykule poniżej.

Pierwszy dzień jesieni rozpocznie się już niebawem

Wrzesień to miesiąc, w którym oficjalnie żegnamy lato i witamy jesień. Tej z pewnością doczekać się nie mogą miłośnicy długich jesiennych wieczorów spędzanych pod kocem w towarzystwie kubka gorącej herbaty i dobrej książki. Kiedy zatem zaczyna się tegoroczna jesień? To zależy, czy bierzemy pod uwagę jesień kalendarzową, czy też jesień astronomiczną. Ich daty nie zawsze się ze sobą pokrywają. A jak będzie w tym roku?

Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień 2022? Czy początek astronomicznej jesieni to ten sam dzień?

Jesień kalendarzowa ma stałą datę. Co roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej obchodzimy 23 września. Tym razem będzie to piątek.

Astronomiczna jesień z kolei rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej najczęściej wypada 22 lub 23 września. W 2022 roku będzie to 23 września, czyli tego samego dnia, co rozpoczęcie jesieni kalendarzowej.

Zmiana czasu na zimowy

Chwilę po rozpoczęciu kalendarzowej i astronomicznej jesieni czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Ta będzie miała miejsce w nocy z 29 października na 30 października. Oznacza to, że przestawimy zegarki z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu zyskamy jedną godzinę snu więcej.

DESERY BEZ CUKRU, GRZECHY KIEROWCÓW, JEREMY SOCHAN, MANESKIN - ESKA XD #056

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE