Otwarcie lasów i parków. Rząd łagodzi obostrzenia. Co się zmieni?

2020-04-17 7:06
Czy można iść już na spacer do lasu i parku? Nowe przepisy
Autor: pixabay.com Czy można iść już na spacer do lasu i parku? Nowe przepisy

Od poniedziałku otwarcie lasów i parków. Zmiany czekają nas również w sklepach i kościołach. Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas czwartkowej konferencji o poluzowaniu obowiązujących dotychczas obostrzeń. Co się zmienia? O szczegółach przeczytasz w artykule na olsztyn.eska.pl.

Koronawirus w Polsce: Rząd poluzował obostrzenia. Co się zmienia?

W czwartek, 16 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rząd podjął decyzję o poluzowaniu obostrzeń. Zmiany dotyczą lasów, parków, skwerów i bulwarów oraz sklepów i kościołów.

- Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która niestety przez dłuższy czas będzie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć. Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas walki z #koronawirus w ramach obostrzeń, które chcemy łagodzić. - mówił Morawiecki.

Zobacz też: Jak zrobić maseczkę ochronną w domu? Instrukcja WIDEO na maseczkę wielorazową i jednorazową

Otwarcie lasów i parków od poniedziałku

Od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu polegającego na stopniowym zdejmowaniu obostrzeń. W pierwszym etapie zostają otwarte lasy i parki. - Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi. - podkreślił premier.

Zmiany w sklepach. Czy galerie handlowe i salony fryzjerskie zostaną otwarte?

Zostają również złagodzone przepisy dotyczące handlu. Liczba osób przebywających w sklepie ma być uzależniona nie od ilości kas, ale od powierzchni danego sklepu.

  • w sklepach do 100 mkw. - 4 osoby na stanowisko kasowe,
  • w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia. Galerie handlowe, punkty usługowe typu salony fryzjerskie czy kosmetyczne pozostają nadal zamknięte. Za tydzień lub za dwa tygodnie będą przedstawiane kolejne etapy zmniejszania obostrzeń. Wtedy możemy spodziewać się kolejnych zmian.

Ważną zmianą jest również zwiększenie liczby osób mogących przebywać w kościele. Limit osób w miejscach kultu religijnego to 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

Od poniedziałku z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

KoronawirusRaport: Olszyn 16.04
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE