Nowa atrakcja w Olsztynie już za rok? Wszystko idzie zgodnie z planem

2020-01-27 7:45
Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera
Autor: UWM Olsztyn

Będzie to jedyna tego typu placówka w północno-wschodniej Polsce i zapewne jedna z najważniejszych atrakcji Olsztyna. Budowa Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera powinna zakończyć się zgodnie z planem. Pierwszych gości obiekt przyjmie najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2021 roku.

Obiekt zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt. "W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na koncepcję aranżacji i wyposażenia Centrum. Mamy wykaz środków, który jest planowany do zakupu, bo projekt jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast jak to ma być umiejscowione, żeby było to funkcjonalne i jak najbardziej optymalne nie tylko dla nas, ale i dla użytkowników, to ma nam pomóc w tym właśnie ta aranżacja" - mówi Wioletta Śląska-Zyśk, która pracę na stanowisku dyrektora Kortosfery rozpoczęła w połowie stycznia.

Wiadomo również, z jakich sfer będzie składało się centrum nauki. Z pewnością nie zabraknie miejsca, z którego będą korzystać najmłodsi. Strefa zabaw ze światłem, sale eksperymentów, strefy do majsterkowania to tylko niektóre z atrakcji. Jak informuje Wioletta Śląska-Zyśk, planowane są również ekspozycje mobilne dla klas 4-8 oraz liceum. Mają być oparte o nauki ścisłe. W Kortosferze nie zabraknie również obserwatorium, którego miejsce zaplanowano na dachu budynku. Przed budynkiem natomiast  pojawi się wahadło Foucaulta. Znajdzie się tam m.in. wielki zegar słoneczny. Centrum będzie otwarte sześć dni w tygodniu - od wtorku do niedzieli.

Zajęcia w Kortosferze mają prowadzić pracownicy Uniwersytetu. - Już zgłaszają się osoby, które widzą siebie tam, chciałyby takie zajęcia prowadzić. Będą mogły być one prowadzone również w ramach pensum. Jestem zobowiązana do przedstawienia propozycji stanu zatrudnienia. Na pewno będę dbała o to, żeby to zatrudnienie było ekonomiczne. Centrum musi się bilansować. Dołożymy wszelkich starań, żeby wpływy z biletów pokrywały koszty operacyjne, na które będą się składały również koszty wynagrodzenia personelu. - informuje Wioletta Śląska-Zyśk.

Inwestycja wyniesie około 31 miliony złotych, z czego 16 milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład uczelni to około 10 milionów złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE