Olsztyn. Od 1 kwietnia nowy system opłat za śmieci. Jak wypełnić deklarację?

2021-03-24 8:28
Olsztyn. Od 1 kwietnia nowy system opłat za śmieci. Jak wypełnić deklarację?
Autor: UM Olsztyn Olsztyn. Od 1 kwietnia nowy system opłat za śmieci. Jak wypełnić deklarację?

W Olsztynie od czwartku (1 kwietnia) będą obowiązywały nowe stawki za śmieci. Zgodnie z przegłosowaną w ubiegłym roku zmienioną metodą naliczania opłat, za śmieci zapłacimy tyle, ile średnio rocznie zużywamy metrów sześciennych wody.Jak samodzielnie wypełnić deklaracje? Szczegóły w artykule.

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi zostały przyjęte już w maju poprzedniego roku. Wówczas olsztyńscy radni zdecydowali, że opłaty będą naliczane nie w odniesieniu do zadeklarowanej liczby mieszkańców w lokalu, a do ilości zużytej wody. Natomiast w lutym ustalone zostały nowe stawki. - Z ustawy wynika, że system gospodarki odpadami komunalnymi musi się bilansować - wyjaśnia wprowadzone zmiany dyrektor Wydziału Środowiska, Zdzisław Zdanowski. - Szacujemy, że około 20 tys. mieszkańców nie płaci za odpady. Dlatego należało to uszczelnić. Metoda określenia opłaty za odpady w odniesieniu do zużycia wody pozwoli ograniczyć negatywne zjawisko, gdyż każda osoba zamieszkująca nieruchomość generuje zużycie wody niezależnie od tego, czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona jako wytwórca odpadów, czy też ten obowiązek nie został dopełniony.

Olsztyn: Nowa metoda naliczania opłat za śmieci. Jak wypełnić deklarację?

Nowa deklaracja powinna zostać złożona do 10 maja. W imieniu mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będą to robić zarządcy i administratorzy. Jednak mieszkańcy domków jednorodzinnych są zobowiązani wypełnić dokument we własnym zakresie.

Raport z Anteny 23.03

Od poprzedniego tygodnia do tych ostatnich za pośrednictwem poczty trafiają informacje o sposobie wypełnienia deklaracji. Łącznie do skrzynek na listy trafi niemal osiem tys. takich ulotek, w których krok po kroku wyjaśniamy, jak dopełnić formalności.

- Zanim zabierzemy się za wypełnianie deklaracji, poczekajmy na fakturę za wodę wystawioną przez PWiK - apeluje kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, Ewa Łukasik-Błażejewicz. - Na tym dokumencie zostanie podane średnie zużycie wody z minionych 12 miesięcy. Tę informację należy dołączyć do deklaracji. Dlatego nie szukajmy starych faktur, nie wyliczajmy sami, poczekajmy na dokument z wodociągów.

Nowe stawki za śmieci od 1 kwietnia. Ile zapłacimy?

Od 1 kwietnia w Olsztynie stawka za odpady będzie wynosić 8,40 zł za m3 zużytej wody. W przypadku posługujących się kartą dużej rodziny opłatę można pomniejszyć o 5 zł za każdą osobę. Poza tym posiadacze przydomowych biokompostowników mogą odliczyć 0,40 zł za m3 zużytej wody od stawki podstawowej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE