Olsztyn. Nowatorskie zabiegi kardiologiczne w szpitalu wojewódzkim. Pierwsze w regionie!

2021-12-13 15:16
Olsztyn. Nowatorskie zabiegi kardiologiczne w szpitalu wojewódzkim. Pierwsze w regionie!
Autor: Facebook: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie Olsztyn. Nowatorskie zabiegi kardiologiczne w szpitalu wojewódzkim. Pierwsze w regionie!

Szpital wojewódzki w Olsztynie poinformował o przeprowadzeniu nowatorskich, pierwszych w regionie, zabiegów przezskórnego wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej. Zabiegi wykonano u pacjentów, u których - z powodu innych chorób i zaawansowanego wieku - nie można było wykonać tradycyjnego zabiegu.

Rzecznik szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Przemysław Prais poinformował w poniedziałek, że pionierskie zabiegi odbyły się przed kilkoma dniami. - Z perspektywy tych dni widzimy, że zabiegi się udały, pacjenci czują się dobrze - powiedział Prais.

Zabiegi, o których poinformował szpital, polegały na przezskórnym wszczepieniu sztucznej zastawki aortalnej (TAVI - Transcatheter Aortic Valve Implantation).

TAVI to metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca, wszczepiać protezę w miejsce chorej zastawki aortalnej. Dzięki temu, że używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm oraz odpowiedniego systemu wprowadzania, operację można wykonać przez tętnicę udową - bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego (serce podczas zabiegu cały czas pracuje).

Prais poinformował, że zabiegi przeprowadzono u pacjentów z ciężką stenozą aortalną, w wieku podeszłym, z licznymi obciążeniami, które sprawiły, że klasyczna operacja (z otwarciem klatki piersiowej) byłaby w ich przypadkach zbyt obciążająca i ryzykowna.

Elbląg. Wjechał na skrzyżowanie na czerwonym

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE