O olsztyńskich "szubienicach" znowu głośno. Czy znikną z mapy Olsztyna na dobre? [AUDIO]

2023-01-11 13:48
IPN ponawia opinię o rozbiórce szubienic
Autor: eska.olsztyn

Instytut Pamięci Narodowej ponownie wysłał opinie do wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego w sprawie rozbiórki olsztyńskich "szubienic". Jak ustosunkuje się do tego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz?

Olsztyńskie "szubienice" od wielu lat są obiektem dyskusji. Jedni twierdzą, że pomnik powinien zostać jako przestroga i przypomnienie okrutnych wydarzeń z ubiegłego wieku. Inni są przeciwni i uważają Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej za symbol propagujący Armie Czerwoną, który bezdyskusyjnie powinien zniknąć.

- Instytut Pamięci Narodowej ponowił swoją opinię, na temat przyszłości kontrowersyjnego pomnika. Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze w styczniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wyda nakaz rozbiórki budowli - informuje Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. Jak odniesie się do tego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz?

Posłuchaj: Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna o rozbiórce olsztyńskich "szubienic"

W listopadzie 2022 roku odbyło się spotkanie prezydenta Olsztyna z prezesem IPN Karolem Nawrockim w sprawie przyszłości "szubienic". Prezes IPN oświadczył, że skucie sierpa i młota jest niewystarczające, a na podstawie ustawy dekomunizacyjnej z 2016 roku, pomnik powinien zniknąć z przestrzeni Olsztyna.

Sonda
Czy olsztyńskie "szubienice" powinny zniknąć z centrum miasta?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE