Nowe uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Prace przy tężni idą pełną parą [ZDJĘCIA]

2020-05-14 7:21

Nowe uzdrowisko niebawem powstanie w dawnej stolicy Warmii - Lidzbarku Warmińskim. Pomimo trwającego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa prace idą pełną parą. Wkrótce plac budowy zamieni się w tężnię kształtem nawiązującą do ślimaka. Zobacz wizualizacje oraz postępy budowy na ESKA Olsztyn.

Lidzbark Warmiński wkrótce będzie uzdrowiskiem

Lidzbark Warmiński znajduje się w samym sercu Warmii, której jest historyczną stolicą. Położony w malowniczych dorzeczach rzek Łyny i Symsarny, wyróżnia się nie tylko unikalnymi krajobrazami, ale również zdrowotnym mikroklimatem.

- Występują tu pokłady czystych wód termalnych i mineralnych, co w połączeniu z dziewiczą przyrodą i małą liczbą dużych zakładów przemysłowych, nadaje miastu uzdrowiskowe właściwości. Wisienką na torcie jest park uzdrowiskowy Doliny Symsarny, do którego można wejść wprost z miasta, a którego malownicze ścieżki zachęcają do spacerów, jazdy na rowerze i rekreacji na świeżym powietrzu. Znajdują się tu wiaty, ławki, parkingi dla rowerów, a o lokalnej faunie i florze można przeczytać na tablicach informacyjnych. - informuje Kamil Onyszk, podinspektor Referatu Promocji i Współpracy z Urzędu Miejskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Warto wspomnieć, że już przed wojną w Lidzbarku Warmińskim istniał Luftkurort i przyjeżdżali tu kuracjusze z całych Niemiec. Dziś postanowiono przywrócić miastu status uzdrowiska, realizując duże uzdrowiskowe inwestycje.

Budowa uzdrowiska w pełni. Do kiedy potrwają prace?

Pierwszą z nich jest budowa tężni o długości blisko 100 metrów, kształtem nawiązującej do ślimaka – symbolu Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow, której Lidzbark Warmiński jest członkiem już od 2006 roku. Zasilana będzie wodą solankową z odwiertu. Powstaną także drogi dojazdowe wraz z trasami do terenoterapii (ścieżki pieszo – rowerowe), parking, toalety i plac zabaw. Całkowity koszt inwestycji wynosi niemal 17 mln złotych. Prace mają zakończyć się już jesienią tego roku.

COŚ DOBREGO #21

W pobliżu tężni powstanie pawilon zdrowia

Wkrótce rozpocznie się drugi etap budowy uzdrowiska. Przed dwoma tygodniami Gminie Miejskiej udało się pozyskać na ten cel ponad 11 mln złotych (całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 15 mln złotych). W ramach projektu w pobliżu tężni powstanie pawilon zdrowia. Wyposażony będzie w sprzęt i urządzenia diagnostyczno - rehabilitacyjne wspomagające procesy i zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii, a także promenady złożone ze ścieżek terapii pieszej i ruchowej do terenoterapii wraz z parkingami i drogami dojazdowymi oraz układ kinezyterapii aktywnej - rowerowy tor wysiłkowy. Odtworzony będzie także zbiornik wodny, zwany „żabim stawem”, otoczony drewnianą ścieżką spacerową.

Lidzbark Warmiński miastem atrakcyjnym turystycznie

Tu znajdują się Termy Warmińskie, czy Hotel Krasicki położony w cieniu majestatycznego zamku biskupów warmińskich. Przez miasto biegnie także szlak rowerowy Green Velo, a już wkrótce rozpocznie się budowa elektrycznej komunikacji miejskiej, która dla mieszkańców i gości odwiedzających miasto będzie darmowa. Autobusem będzie można pojechać np. na znajdujące się tuż za miastem kąpielisko miejskie nad Jeziorem Wielochowskim.

Posłuchaj o działaniu witaminy B2. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE