"Zamek" jak z bajki Disneya. Niezwykły zabytek skrywa północ Polski [ZDJĘCIA]

2022-11-25 14:56

Rasząg jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Nie bez przyczyny! W warmińskiej wsi znajduje się bowiem zabytkowy kościół luterański, który zachwyca swoim niemal bajkowym wyglądem. Niektórzy porównują go do zamku z bajek Disneya. To architektoniczna perła regionu, którą trzeba zobaczyć na własne oczy.

Kościół w Raszągu, wyglądający jak zamek z bajek Disneya, zachwyca turystów swoją niepowtarzalnością i klimatem. Takie porównanie znajdziemy nawet w przewodnikach turystycznych. Choć neoromański zabytek zbudowano w XX wieku, można odnieść wrażenie, że pochodzi zupełnie z innej epoki. Całą budowlę wzniesiono z kamieni polnych. Na jego lokalizację wybrano miejsce na wzgórzu, dzięki czemu jest dobrze widoczny z daleka. Przylega do niego również okrągła wieża z okienkami. Widać z niej całą wieś i pobliskie jezioro.

Zachwyt wzbudza również wnętrze kościoła. Ściany i witraże w oknach utrzymane są w odcieniach błękitu, idealnie współgrając z naturalnym kolorem sklepienia kolebkowego i granatem kopuły nad częścią prezbiterialną. W całość kompozycji idealnie wpisuje się ołtarz i ławy z ciemnego drewna.

Od początku istnienia, jako jeden z nielicznych w regionie, kościół pozostaje w rękach ewangelików. Obecnie jest świątynią filialną parafii w Sorkwitach.

We wsi zobaczmy również dwie przydrożne kapliczki pochodzące z XIX-XX wieku oraz kościół rzymskokatolicki – kaplica w Raszągu pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowana po II wojnie światowej. Na spragnionych kontaktu z historią czeka z kolei zabytkowy park dworski. Ponadto w Raszągu odnaleźć można starą kuźnię będącą świadectwem dawnej kultury technicznej wsi.

Bociany, które zostały na zimę w Polsce
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE