Ich zima nie zaskoczy! Olsztyńscy drogowcy są gotowi do działania [AUDIO]

2020-12-01 21:16 aka

Zima niemal co roku zaskakuje kierowców, oni są jednak gotowi na każdy kaprys pogody – drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zimowe warunki na drogach to już rzeczywistość, a my sprawdzamy przygotowanie drogowców do zimowego utrzymania 1319 km dróg krajowych w województwie warmińsko-mazurskim.

Olsztyńskie cheerleaderki odniosły wielki sukces w krajowych mistrzostwach

Odśnieżone i przejezdne drogi – za te podstawowe czynniki bezpieczeństwa na drogach odpowiada Służba drogowa GDDKiA. Drogowcy w naszym regionie już zdążyli zmierzyć się z pierwszymi opadami śniegu i przymrozkami. By zima nie zaskoczyła kierowców, mają do dyspozycji prawie 300 sztuk sprzętu oraz odpowiednio wyposażone magazyny.

- Do tego celu w gotowości są 294 jednostki sprzętu, w tym 150 pługosolarek, 90 pługów oraz 54 szt. sprzętu wspomagającego w postaci ładowarek, równiarek itp. W tej chwili w magazynach w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się  około 15,5 tys. ton soli oraz 1,7 tys. ton innych materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą - mówi rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki.

Posłuchaj: Karol Głębocki z GDDKiA w Olsztynie o zimowym utrzymaniu dróg krajowych

Drogowcy w naszym regionie już zdążyli zmierzyć się z pierwszymi opadami śniegu i przymrozkami. Szczegółowe informacje o warunkach na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA w zakładce "Serwis dla kierowców", gdzie można sprawdzić aktualne warunki przejazdu i skorzystać z podglądu dróg krajowych na mapie kamer monitorujących.

Drogi krajowe na Warmii i Mazurach w sezonie zimowym 2020/2021 utrzymywane będą w trzech standardach:

  • w standardzie I  utrzymywane są drogi ekspresowe S7 i S51.
  • w standardzie II utrzymywane są drogi krajowe nr 15, 16, 51, 53, 54, 59, 65 oraz S22.
  • w standardzie III utrzymywane są drogi krajowe nr 57, 58, 63 oraz niektóre odcinki dróg nr 16 i 59.

Zarówno drogowcy, jak i policja apelują do kierowców: Nawet najlepiej przygotowana trasa nie zastąpi ani zdrowego rozsądku kierowców ani zimowych opon.