Gigantyczna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. Będzie można zobaczyć ją na niebie

i

Autor: pixabay.com

Gigantyczna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. Będzie można zobaczyć ją na niebie

2022-10-26 9:33

W kierunku Ziemi leci gigantycznych rozmiarów asteroida zwana "2022 RM4". Może mieć nawet ponad 700 metrów średnicy. Co ciekawe, przy pomocy teleskopu będzie można zobaczyć ją na własne oczy. Kiedy dokładnie minie naszą planetę? Szczegóły w artykule.

Gigantyczna asteroida pędzi w kierunku Ziemi. Może być trzykrotnie większa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Wszystkich, którzy uwielbiają spoglądać w niebo, czeka nie lada gratka. Przy pomocy domowego teleskopu będzie można zobaczyć gigantyczną asteroidę 2022 RM4. Ta odkryta została całkiem niedawno, bo kilka tygodni temu, przez teleskop na Hawajach. Jak wyliczyli naukowcy, obiekt pędzi w kierunku Ziemi z prędkością do 85 tys. kilometrów na godzinę. Jego średnica z kolei może wynosić od 300 do nawet 740 metrów. A to oznacza, że asteroida może być trzykrotnie większa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. 

Kiedy asteroida przeleci obok Ziemi? [DATA, GODZINA]

Asteroida 2022 RM4 przeleci obok Ziemi najprawdopodobniej w najbliższy wtorek (1 listopada). Wypatrywać jej możemy przez teleskop około godziny 20.27.

Czy asteroida stanowi zagrożenie dla naszej planety?

Tony Dunn, ekspert ds. kosmosu poinformował, że asteroida nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszej planety. Jej odległość od Ziemi będzie jednak niewielka, bo przeleci mniej więcej sześć razy dalej niż odległość Ziemi od Księżyca. – To bardzo blisko jak na asteroidę tej wielkości – zauważa.

Częściowe zaćmienie słońca – Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie, 25 października 2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE