Czy w Środę Popielcową obowiązuje post? Czego nie można jeść?

i

Autor: pixabay.com Czy w Środę Popielcową obowiązuje post? Czego nie można jeść?

Czy w Środę Popielcową jest post? Co można jeść, a czego unikać 22 lutego? Tłumaczymy!

2023-02-22 7:50

Środa Popielcowa to ważny dzień dla katolików oczekujących na Święta Wielkanocne. W tym roku przypada 22 lutego. Nie wszyscy jednak pamiętają, czy w Środę Popielcową obowiązuje post. Pojawiają się też wątpliwości, co można jeść tego dnia, a z czego należy zrezygnować. Tłumaczymy w artykule poniżej.

Środa Popielcowa to ważny dzień dla katolików

Środa Popielcowa, zwana także Popielcem, w 2023 roku wypada w 22 lutego. W kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu przypadający 46 dni przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Wierni nie są jednak zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. A co z postem? Czy w Środę Popielcową obowiązuje?

Czy w Środę Popielcową jest post?

Środa Popielcowa jest dniem pokuty. To oznacza, że katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia), ale też post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.

O nakazanym w Środę Popielcową poście oraz wstrzemięźliwości mówi Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1251): Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Jaki pączek jest najlepszy? Warszawiacy mówią o swoich gustach