Brytyjska mutacja koronawirusa w woj. warmińsko-mazurskim. Są wyniki badań

i

Autor: pixabay.com Brytyjska mutacja koronawirusa w woj. warmińsko-mazurskim. Są wyniki badań

Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach! Sanepid podał OFICJALNE WYNIKI badań

2021-02-23 14:40

Województwo warmińsko-mazurskie w ostatnim czasie przoduje w statystykach nowych zakażeń koronawirusem. Według olsztyńskiego sanepidu przyczyną wzrostu zachorowań może być brytyjska mutacja koronawirusa - wariant o wiele bardziej zakaźny. Potwierdziły to badania losowo wybranych 24 próbek osób zakażonych. Wyniki są jednoznaczne.

Warmińsko-mazurski sanepid zbadał brytyjski wariant wirusa z 24 próbek pobranych od mieszkańców powiatów olsztyńskiego i ostródzkiego oraz Elbląga.  - W 16 z tych próbek potwierdzono obecność brytyjskiej mutacji wirusa, jedna próbka jest niepewna, co daje 70 proc. obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach - poinformował PAP Dzisko dodając, że "jest to bardzo smutna i wielce niepokojąca dana".

- Bez wątpienia ten wariant wirusa w jakiejś części, pewnie znacznej, odpowiada za ilość zakażeń w regionie, która od wielu dni jest bardzo wysoka - powiedział PAP Dzisko.

CZYTAJ TEŻ: Warmińsko-mazurskie. Kolejny dzień z rzędu złe statystyki zakażeń koronawirusem

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dodał, że 24 próbki przebadanie w kierunku wariantu koronawirusa to zbyt mało, by uogólniać wyniki badania na wszystkie próbki. - Ale zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka i będziemy mapować region, by badać kolejne próbki - zapowiedział Dzisko.

Badania przeprowadzone w Olsztynie w kierunku wariantowania wersji koronawirusa potwierdziło europejskie laboratorium.

Raport z Anteny 23.02

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?