Boże Narodzenie 2020. Policja zapowiada wzmożone kontrole na Warmii i Mazurach

2020-12-23 14:11
Kontrole policji w Boże Narodzenie 2020. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo na drogach
Autor: pexels.com Kontrole policji w Boże Narodzenie 2020. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo na drogach

Warmińsko-mazurska policja zapowiada wzmożone kontrole w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Te mają potrwać do 27 grudnia włącznie. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zwrócą uwagę nie tylko na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, ale również na to, czy przestrzegamy ustanowionych ograniczeń, zakazów i nakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii.

Boże Narodzenie 2020. Policja zapowiada wzmożone kontrole na Warmii i Mazurach

Na drogach Warmii i Mazur ruszają policyjne działania „Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie”, które będą trwać do niedzieli - 27 grudnia. Policjanci ruchu drogowego zadbają, by na drogach Warmii i Mazur było bezpiecznie. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, ale również reagować na brak przestrzegania ustanowionych ograniczeń, zakazów i nakazów, związanych z wystąpieniem stanu epidemii. - Apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Święta to czas szczególny, spędzany w gronie rodziny – dlatego zróbmy wszystko, aby minęły one w spokojnej atmosferze nie tylko przy stole, ale także na drodze. - mówi st. sierż. Karolina Hrynkiewicz z zespołu prasowego KWP w Olsztynie.

Czytaj też: Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy można jeść mięso 24 grudnia? Sprawdź!

Oto kilka prostych rad, które pomogą bezpiecznie dojechać do celu:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz światła. Wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg.
  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.                                                                                               
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone, aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Policjanci przypominają także, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zbudował sanie Mikołaja ze skutera
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE