Bezpłatna komunikacja miejska w Kętrzynie. Kiedy mieszkańcy będą jeździć za darmo?

2022-06-10 11:15
Bezpłatna komunikacja miejska w Kętrzynie. Kiedy mieszkańcy będą jeździć za darmo?
Autor: Wrota Warmii i Mazur Bezpłatna komunikacja miejska w Kętrzynie. Kiedy mieszkańcy będą jeździć za darmo?

Wkrótce mieszkańcy Kętrzyna będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej realizowanej przez zeroemisyjny tabor autobusowy. Przygotowania trwają! O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Uruchomienie w Kętrzynie bezpłatnej komunikacji miejskiej planowane jest na 2023 r., jednak już w ubiegłym roku mieszkańcy miasta mieli okazję poznać autobus podczas zrealizowanych we współpracy z samorządem testów.

Zakup „elektryków” wraz ze stacjami ładowania jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 6,4 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi niemal 8 mln zł.

– Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy decydować o tego typu inwestycjach, które nie tylko wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, ale także skierowane są do mieszkańców regionu. Ekologiczny i bezpłatny transport miejski ma same plusy – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

Samorządowcy z Kętrzyna podpisali umowę na dostawę „elektryków” z firmą Busnex, oficjalnym przedstawicielem marki Yutong w Polsce. Na ulice Kętrzyna wyjadą cztery autobusy Yutong E10, a w ramach kontraktu zostaną także zainstalowane dwie stacje do ich ładowania.

– Do kętrzyńskiej floty dołączą pojazdy, które należą do czołówki najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie – tłumaczy Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Mieszkańcy Kętrzyna, już od stycznia 2023 roku będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Planujemy rozbudowę linii, a także zwiększenie liczby połączeń wraz z większą częstotliwością poruszania się, gdy flotę powiększymy o kolejne dwa pojazdy.

Yutong E10, którego 4 egzemplarze obsłużą bezpłatną komunikację w Kętrzynie, to 10-metrowy autobus o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji. Dzięki akumulatorom o pojemności ponad 350 kWh, na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów. Model E10 z powodzeniem wykorzystują Polkowice, gdzie 9 takich autobusów już od ponad roku służy mieszkańcom miasta, przewożąc miesięcznie od 22 do 28 tysięcy pasażerów.

– Elektryczny, zeroemisyjny tabor autobusowy oraz bezpłatna komunikacja miejska coraz częściej idą w parze. Do grona lokalnych liderów zielonego transportu dołączył właśnie Kętrzyn. Wybrany przez samorząd Yutong E10 sprawdził się już w Polkowicach, a teraz jego zalety będą mieli okazję poznać mieszkańcy kolejnego polskiego miasta – dodał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

TAK WYGLĄDA LUKSUSOWE ŻYCIE EKIPY FRIZA | ESKA XD - Radio Eska #50
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE