Będzie nowy przetarg na prąd

i

Autor: pixabay.com Olsztyn szuka tańszej energii

Będzie nowy przetarg na prąd. Miasto szuka sposobu na tańszą energię [AUDIO]

2022-09-12 20:50

Postępowanie na zakup energii elektrycznej na 2023 rok dla grupy zakupowej Gminy Olsztyn zostanie powtórzone. Zostaną jednak zmienione warunki przetargu.

Cena energii jest nie do przyjęcia!

Olsztyn i grupa zakupowa Urzędu Miasta Olsztyna unieważniły przetarg na zakup prądu po sześciokrotnie wyższej cenie. Wzrost o 540 proc. na zasilaniu budynków oraz 380 proc. w przypadku oświetlenia ulicznego - takie stawki dostawcy prądu podyktowali podczas ostatniego postępowania. Dla samorządu Olsztyna oraz miejskich spółek oznaczałoby to konieczność wygospodarowania ok. 111 mln złotych więcej - łącznie ponad 132 mln zł,  zamiast niespełna 21 mln zł, które płacimy za prąd w tym roku.

Przedstawiciele podmiotów wchodzących w skład grupy dwukrotnie spotkali się po otwarciu ofert przetargowych. Rozmawiali m.in. o działaniach, jakie można byłoby podjąć w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Za najbardziej racjonalne w tej chwili uznano rozpisanie kolejnego przetargu.

Nie będziemy wybierać dostawcy, który zaproponuje nam stałą cenę na cały rok - wyjaśnia Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Wybierzemy takiego, który doliczy stałą marżę do cen giełdowych, a to my będziemy decydować kiedy i na jaki okres kupować energię. W obecnej sytuacji, jaka jest na rynku, gdy ceny są bardzo wysokie, a sprzedawcy doliczają spore marże, chcąc zabezpieczyć się przed kolejnymi zmianami stawek, rozważana metoda może przynieść największe korzyści. Energia byłaby nabywana na zasadzie zakupów kontraktowych - miesięcznie lub kwartalnie.

Posłuchaj: o unieważnieniu przetargu na prąd mówi Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna

Nowe postępowanie powinno zostać ogłoszone pod koniec września. Natomiast rozstrzygnięcia można się spodziewać na przełomie listopada i grudnia. Niezależnie od tego już podejmowane są działania, których celem jest ograniczenie zużycia energii. Miejskie jednostki zostały zobowiązane do przygotowanie i przedstawienia planów zmierzających ku temu. Pierwsze decyzje dotyczyły wyłączenia iluminacji zabytkowych obiektów. Kolejnym krokiem będzie wyłączenie miejskich fontann.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

ILE PALI CZOŁG na 100KM? | ESKA XD - Prosto z salonu #57

Czy znasz się na centralnym ogrzewaniu? Przetestuj swoją wiedzę

Pytanie 1 z 13
Rury z tworzywa sztucznego stosowane w nowoczesnych instalacjach grzewczych powinny mieć:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE