Jest szansa na odnalezienie Archiwum Wehrmachtu. Poszukiwacze skarbów wracają do Mamerek

2021-05-12 11:00 agada PAP.
Archiwum Wehrmachtu zostanie wkrótce odnalezione? Poszukiwacze skarbów wracają do Mamerek
Autor: pixabay.com Archiwum Wehrmachtu zostanie wkrótce odnalezione? Poszukiwacze skarbów wracają do Mamerek

Poszukiwacze skarbów i pasjonaci historii wracają do kompleksu bunkrów w Mamerkach na Mazurach. Tym razem skupią się na odnalezieniu archiwum Wehrmachtu oraz porcelany z kantyny. Wciąż też mają nadzieję, że uda się dotrzeć do legendarnej Bursztynowej Komnaty.

Ponad 30 poszukiwaczy skarbów i pasjonatów historii rozpocznie w maju przeszukiwanie bunkrów w Mamerkach. O uzyskanie zgód od konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac archeologicznych stara się dzierżawca kompleksu Bartłomiej Plebańczyk.

- Poszukiwania będą prowadzić ludzie z muzeum w Mamerkach oraz członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, którzy zasłynęli odnalezieniem w Ełku kolekcji 683 monet z XVII wieku. Ich odkrycie zostało uznane za Archeologiczną Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma +Archeologia Żywa+ - powiedział PAP Plebańczyk. Dodał, że poszukiwacze będą dysponowali m.in. georadarami, urządzeniami do wykrywania podziemnych tuneli, a także wykrywaczami metali. Prace mają prowadzić do wakacji tak, by w szczycie sezonu turystycznego nie utrudniać zwiedzania kompleksu bunkrów.

Raport z anteny 11.05, godz.10

Przez wiele lat w Mamerkach odbywały się poszukiwania legendarnej Bursztynowej Komnaty. Plebańczyk liczył na jej odnalezienie m.in. w piwnicach jednego z bunkrów oraz zasypanej studzience. Za każdym razem emocje sięgały zenitu, a poszukiwania ściągały dziesiątki ekip telewizyjnych z całego świata, w tym z Rosji, Niemiec i USA. W tym roku Plebańczyk także ma nadzieję na odnalezienie Bursztynowej Komnaty, ale przyznaje, że poszukiwacze będą nastawiali się na odnalezienie tajnego archiwum Wehrmachtu (miejsce to wskazywał Bogusław Wołoszański) oraz odkrycie miejsca, w którym mogła zostać ukryta niemiecka porcelana.

- Na terenie kwatery stołowało się ok. 1.5 tys. generałów, oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że na terenie bunkrów powinny znajdować się m.in. setki talerzy z niemiecką gapą – symbolem orła trzymającego w szponach swastykę - wyjaśnił Plebańczyk. Zapewnił, że w przypadku odnalezienia eksponatów o wartości historycznej będą one przekazane do państwowych muzeów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE