Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu jest już dostępna. Kto został upamiętniony? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-09-07 7:20

Już można przejść się Aleją Sław Olsztyńskiego Sportu. Trakt, po latach starań, powstał w pobliżu kapitanatu nad jeziorem Ukiel. Jako pierwsi upamiętnieni zostali czterej olimpijczycy, związani z naszym miastem. O szczegółach przeczytasz w naszym materiale poniżej.

Otwarcie Alei Sław Olsztyńskiego Sportu

Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu została oficjalnie otwarta! Trakt powstał przy CRS Ukiel, w pobliżu kapitanatu z inicjatywy Leszka Dublaszewskiego i Fundacji Olsztyński Laur Sportowy.

Jestem niesamowicie szczęśliwy, że w końcu się udało. Pomysł takiego uhonorowania wybitnych zawodników, trenerów, działaczy przyszedł mi do głowy kilka lat temu - przyznaje prezes Fundacji Olsztyński Laur Sportowy, Leszek Dublaszewski. Rozważanych było kilka lokalizacji. Ostatecznie wygrało centrum Ukiel, które jest odwiedzane przez tłumy praktycznie o każdej porze roku. Mam nadzieję, że to będzie także kolejna atrakcja turystyczna naszego miasta.

W pierwszej kolejności uhonorowani zostali: Zbigniew Lubiejewski, mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku, Mirosław Rybaczewski, mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku, Andrzej Gronowicz, wicemistrz olimpijski w kajakarstwie w Montrealu w 1976 roku oraz Adam Seroczyński, brązowy medalista w kajakarstwie Igrzysk Olimpijskich z Sydney w 2000 roku.

Jestem szczęśliwy, że tutaj „leżę” (śmiech – dop. red.), fajna inicjatywa i uważam, że jest dużo miejsca i wielu sportowców, którzy mogliby tu zaistnieć – podkreśla Zbigniew Lubiejewski, mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku.

Wszystkie największe sukcesy wiążę z Olsztynem, nie tylko te sportowe - mówił Mirosław Rybaczewski. - Jestem w Olsztynie kilka razy w roku, miło spędzam tu czas, mam tu przyjaciół. Bardzo dziękuję za to, że zostałem w ten sposób uhonorowany.

Trakt zaczyna się w pobliżu kapitanatu CRS Ukiel. Miejsce oznacza wstawiona w chodnik płyta z brązu o wymiarach 40x80 cm m.in. z nazwą miejsca i informacją o inicjatorze przedsięwzięcia. Poszczególnych sportowców upamiętniają podobne tablice, lecz o mniejszym rozmiarze. Na nich, poza imieniem i nazwiskiem zawodnika znajduje się dyscyplina, jaką reprezentuje oraz pamiętny sukces.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE