Znowu głośno o starosądeckim Bobrowisku. Walczy o międzynarodową nagrodę [ZDJĘCIA]

2021-02-15 13:00

Bitwa łatwa nie będzie, bo o tytuł najlepszej budowali walczy ponad 450 obiektów z 41 krajów. "Bobrowisko" wybrane zostało jako jeden z 20 projektów reprezentujących Polskę do nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Czym zachwyciła ścieka przyrodnicza?

Bobrowisko powstało kila lat temu w okolicy Starosądeckich Stawów. Budowle wraz z pomostami zaprojektowała pracownia 55Architekci. Jest to takie miejsce, gdzie ze specjalnych pomieszczeń można obserwować przyrodę, podglądać ptaki, czy bobry żyjące tam. Do światowego konkursu zakwalifikowano ponad 449 prac architektonicznych z 279 miast i 41 krajów nie tylko z Unii Europejskiej, ale też z Tunezji, Armenii i Mołdawii. Obiekty zgłaszali niezależni eksperci, krajowe stowarzyszenia architektury i Komitet Doradczy ds. Nagrody UE.

Pierwsi narciarze na stacji w Cieniawie

Celem bobrowiska jest udostępnienie tego niezwykle ekologicznie bogatego obszaru wideł Dunajca i Popradu dla zwiedzających. Dla tych, którzy chcieliby dotrzeć w takie miejsca, gdzie normalnie dotrzeć nie można, a wszystko to bez większej ingerencji w teren. Dawniej było tu wyrobisko żwirowe. Po zakończeniu prac przyroda poradziła sobie z tym bardzo dobrze – mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?

Jest to już kolejna nominacja do konkursu dla Bobrowiska. W 2020 roku obiekt zgłoszono do ogólnopolskiego konkursu „Życie w architekturze”. W 2018 roku Bobrowisko otrzymało nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii Przestrzeń publiczna. Sąd konkursowy w swoim uzasadnieniu wskazał, że: „Projekt jest wzorem nieinwazyjnego działania w środowisku przyrodniczym”.  Sama nagroda do której właśnie zgłoszono Bobrowisko jest fundowana przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Jest ona przyznawana od 1987 roku co dwa lata. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 60 tysięcy euro.