Zima zaatakowała nasz region. Czy mieszkańcy małopolski są bezpieczni, a służby przygotowane?

2022-11-26 10:34
Małopolska przygotowuje się do zimy
Autor: Darek Ryś Małopolska przygotowuje się do zimy

Małopolska jest przygotowana do zimy. Także tych trudnych, ekstremalnych warunków. Tak przynajmniej zapewniają służby, które odpowiadają ze bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

Przygotowania do zimy były głównym tematem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wojewoda małopolski. Najważniejsze omawiane tematy to zimowe utrzymanie dróg i linii kolejowych, odśnieżania obiektów, a także pomoc osób starszym, bezdomnym i samotnie mieszkającym.

O bezpieczeństwie mieszkańców małopolski rozmawiali między innymi policjanci, strażacy, strażnicy graniczni czy zarządcy dróg,  ale nie tylko. 

Na zarządzanie kryzysowe patrzymy nie tylko z perspektywy dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Zapewniam, że w razie problemów związanych z warunkami pogodowymi siły i środki będą kierowane tam, gdzie będą potrzebne - tak, aby szybko i sprawnie pomagać mieszkańcom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tradycyjnie, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 uruchomiono całodobową infolinię, gdzie można zgłaszać osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie potwierdziła, że w pełnej gotowości w całym regionie jest 249 jednostek sprzętowych, w tym 149 solarek opłużonych, 5 pługów wirnikowych, 50 jednostek do odśnieżania chodników, 36 ładowarek oraz 6 równiarek.

Jak dobrze znasz serial "Miodowe Lata"? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Tramwajem o jakim numerze jeździł Karol Krawczyk?

Do zimy przygotowany jest też Zarząd Dróg Wojewódzkich, który w gotowości ma ponad 100 różnego rodzaju pojazdów. To między innymi piaskarki, solanki, pługi, ładowarki, sprzęt do odśnieżania chodników.

Zarówno GDDKiA jak i ZDW zapewniają, że mają odpowiednie zapasy soli oraz innych materiałów, które są potrzebne do walki ze śniegiem i lodem na drogach.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE